Akademia Bezpiecznego Samochodu nabiera tempa!
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbył się panel dyskusyjny dla ekspertów i dziennikarzy, a następnie na placu pod warszawską Rotundą Akademia Bezpiecznego Samochodu zachęcała przechodniów do częstszych przeglądów stanu technicznego ich pojazdów.
Panel dyskusyjny zgromadził przedstawicieli najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie Mazowsza. Podstawą dyskusji był projekt raportu Akademii Bezpiecznego Samochodu, a uczestnicy panelu debatowali nad poszczególnymi zagadnieniami zawartymi w raporcie.
Krzysztof Jamrozik z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wskazał na konieczność egzekwowania w większym stopniu konsekwencji zachowań kierowców na drogach. Podkreślił także znaczącą rolę dla bezpieczeństwa SKP w czasie kontroli stanu technicznego pojazdu.
Podinspektor Krzysztof Głowiński, zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji podkreślił, iż policjant na miejscu wypadku przeprowadza tylko tzw. próby dynamiczne pojazdu, jeżeli stan uszkodzeń samochodu na to pozwala. Stwierdza także jego ogólny stan, dokonując oględzin. Powoduje to, że stan techniczny samochodu jest weryfikowany w niewielkim stopniu.
Opinię o konieczności egzekwowania konsekwencji zachowań kierowców oraz stanu technicznego ich pojazdów podtrzymał Wojciech Szemetyłło, Prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców. Przytoczył on przykład przepisów obowiązujących we Francji, które uniemożliwiają wypłatę jakiegokolwiek odszkodowania dla kierowcy, w którego pojeździe stwierdzono na przykład zużyte opony. Podkreślił tym samym, że także w Polsce ciężar odpowiedzialności powinien zostać przeniesiony na samych kierowców.
Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców – Krzysztof Szymański stwierdził, że zaledwie 10% osób szkolących młodych kierowców posiada przygotowanie techniczne z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na adeptów jazdy samochodem.
Również pod warszawską Rotundą odbył się happening Akademii Bezpiecznego Samochodu. Aktorzy zagrali role członków rodziny, którą w drodze na wakacyjny urlop spotkało nieprzyjemne zdarzenie – z powodu niesprawnych części samochód uległ awarii. Wydarzenie moderował Wojciech Wilczyński z Radia Kolor, który rozmawiał z przechodniami na temat ich świadomości wpływu stanu technicznego pojazdu na bezpieczeństwo. Happening pod Rotundą zapoczątkował cykl wydarzeń w ramach Akademii Bezpiecznego Samochodu w 6 miastach w Polsce – w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie oraz w Sopocie.