Trwa ładowanie...
dx6ja5q
25-06-2014 09:56

Agresja za kierownicą podczas upałów

dx6ja5q
dx6ja5q

W upalne dni kierowcy są bardziej skłonni do agresji na drodze. Jednym z objawów może być nadużywanie sygnałów dźwiękowych. Wysoka temperatura na zewnątrz może również obniżać koncentrację oraz wydłużać czas reakcji kierowcy.

Badania wykazały, że im wyższa temperatura powietrza tym szybciej i chętniej kierowcy używają klaksonów, aby wyrazić swoją irytację na drodze. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego tylko, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie - przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W upały wskazane jest używanie klimatyzacji zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. W autach bez tego udogodnienia powinno się korzystać z wentylacji lub uchylać okna. - Wysoka temperatura w samochodzie wpływa negatywnie na samopoczucie kierowcy, prowadząc do zmęczenia i poirytowania. To może mieć znaczny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze, ponieważ skutkuje obniżoną koncentracją i osłabieniem refleksu - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22 stopni Celsjusza, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.

Jeśli to możliwe, starajmy się parkować w zacienionych miejscach, szczególnie gdy nasz samochód nie jest wyposażony w klimatyzację. Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny letni dzień temperatura niezwykle szybko wzrasta i auto zamienia się w piekarnik. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma niewielki wpływ na zahamowanie tego procesu. Przy temperaturze 32 stopni w ciągu 30 minut temperatura w zaparkowanym na słońcu aucie wzrośnie do ponad 50 stopni i z każdą minutą będzie wyższa.

Podczas upałów nigdy nie zostawiajmy dzieci lub zwierząt w zaparkowanym samochodzie, nawet na chwilę i zawsze reagujmy, widząc zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę. Przebywanie w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla dorosłego, a temperatura ciała dziecka wzrasta nawet kilka razy szybciej niż dorosłego człowieka.

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj