Trwa ładowanie...
17-03-2014 17:12

Afera z samochodami General Motors

Afera z samochodami General MotorsŹródło: zdjęcie producenta
d40afpy
d40afpy

Koncern General Motors ogłosił akcję serwisową Chevrolet Cobalt, Pontiac G5, Chevrolet HHR, Saturn Ion, Pontiac Solstice i Saturn Sky. Problem dotyczy stacyjek w tych samochodach. Okazało się jednak, że firma od 10 lat wiedziała o błędzie i nic w tej sprawie nie zrobiła, co doprowadziło do wielu śmiertelnych wypadków.

Wszystkim producentom zdarzają się błędy, a akcje przywoławcze są sposobem zadbania o klienta również po zakupie samochodu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy koncerny ukrywają problem, gdyż koszt napraw jest wyjątkowo wysoki. Taka sytuacja miała miejsce ze stacyjkami w samochodach General Motors. Problem dotyczy sześciu modeli wyprodukowanych pomiędzy 2003 i 2007 rokiem, co przekłada się na łączną liczbę 1,3 mln samochodów. Jednak nie ta liczba robi największe wrażenie.

Okazuje się, że z powodu awarii doszło do przynajmniej 31 wypadków, w których zginęło 13 osób. Jednak niektóre źródła podają, że ofiar śmiertelnych mogło być dużo więcej – nawet 303 osoby mogły zginąć z powodu awarii. Problem dotyczy stacyjek, które mogły wyłączać zapłon, gdy do kluczyka przyczepiony był ciężki breloczek. Czasem wyłączenie silnika mogło nastąpić od samych drgań wywołanych jazdą po nierównej drodze.

Nie jest to pierwszy przypadek w historii amerykańskiej motoryzacji, gdy producent ukrywał śmiertelne zagrożenie. Najbardziej znana awaria dotyczyła Fordów Pinto, które nawet po niegroźnych wypadkach się zapalały, w wyniku czego zginęło 27 osób. Również wtedy koncern uchylał się od naprawy wadliwych aut.

GM musi teraz ponieść nie tylko koszt napraw, ale najprawdopodobniej zapłaci karę 35 mln dolarów za ukrywanie problemu. O kolejne odszkodowania mogą walczyć ofiary i rodziny ofiar wypadków spowodowanych usterką zapłonu.

sj, moto.wp.pl

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj