Trwa ładowanie...
25-11-2013 15:57

ABC łańcuchów na koła

ABC łańcuchów na kołaŹródło: Materiały prasowe
d1xlhg4
d1xlhg4

Sezon zimowy to dla wielu kierowców czas wyjazdów w góry. Grube warstwy śniegu i zamarznięte drogi stanowią często nie lada przeszkodę, którą najlepiej pokonać zakładając na koła łańcuchy śniegowe.

Ich zadaniem jest wspomaganie zmotoryzowanych w trakcie zimy. Najogólniej można je uznać za metalową siatkę, która jest zakładana w celu zwiększenia przyczepności na śliskiej nawierzchni. Nie każde auto można jednak wyposażyć w łańcuchy - niekiedy wpływ na to ma niestandardowy lub niefabryczny rozmiar felgi, zmodyfikowane zawieszenie czy wręcz zalecenie producenta o niestosowaniu żadnych zimowych "wspomagaczy".

Różne modele łańcuchów, w zależności od pojazdu, na którym będą używane, mogą różnić się od siebie wzorami siatek lub średnicą oczek. Dlatego kupując ten element należy wziąć pod uwagę nie tylko częstotliwość i warunki ich używania, ale też zasięgnąć opinii specjalisty. Prawidłowo dobrane łańcuchy śniegowe powinny skutecznie przenosić moment obrotowy na nawierzchnię i eliminować zjawisko uślizgu. Najważniejsze, aby dobrze trzymały tor jazdy i efektywnie hamowały. Niewłaściwy zakup lub montaż zakupów może prowadzić do ściągania auta lub uszkodzenia felgi, a w konsekwencji przynieść odwrotny efekt, utrudniając jazdę zimą.

Jazda na łańcuchach śniegowych wprowadza do stylu jazdy kierowcy wiele ograniczeń - przede wszystkim wymaga zdjęcia nogi z gazu (prędkość do 50 km/h) oraz unikania gwałtownych hamowań i przyspieszeń. Zmotoryzowani, którzy posiadają zamontowane na kołach łańcuchy powinni omijać żleby powstałe po innych autach. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zniszczenia nawierzchni, samych łańcuchów oraz opon. Jednocześnie samo założenie łańcuchów nie zapewni odpowiedniej przyczepności, ponieważ wymagają one odpowiedniej konserwacji - przede wszystkim należy regularnie sprawdzać ich stan, poziom zużycia oraz napięcie, również w przypadku łańcuchów samonapinających. Pamiętajmy też, aby w sezonie zimowym nie stawiać wyłącznie na łańcuchy, zaopatrzmy się też we właściwe "zimówki".

Łańcuchy należy zakładać na koła osi napędowej, zaś w autach czteronapędowych można je stosować na obu osiach. W przypadku pojazdów z tylnym napędem, w celu zwiększenia przyczepności, zaleca się również ich montaż na osi sterującej. Warto pamiętać, że stosowanie łańcuchów reguluje prawo - jest ono dopuszczalne na drogach, na których obowiązuje znak ostrzegawczy z symbolem płatka śniegu (A-32) podczas wystąpienia śnieżnej pokrywy na drodze. Bezwzględny obowiązek wprowadza spotykany na terenach górskich i podgórskich, znak nakazu z ikoną opony z naciągniętymi łańcuchami (znak C-18). Nakaz taki podczas opadów śniegu obowiązuje w wielu krajach europejskich, m. in. Francji, Włoszech czy Austrii.

Źródło: Bridgestone

ll/moto.wp.pl

d1xlhg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xlhg4
Więcej tematów