Trwa ładowanie...
d4iv7rb

735 pijanych kierowców zatrzymanych w okresie świątecznym

Share
735 pijanych kierowców zatrzymanych w okresie świątecznym
Źródło: Policja
d4iv7rb

Przez trzy świąteczne dni na drogach doszło do 163 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 236 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 735 nietrzeźwych kierowców - poinformowała Komenda Główna Policji.

Dla porównania przed rokiem w 219 wypadkach zginęło 27 osób, a 320 zostało rannych; zatrzymano 706 nietrzeźwych kierowców. - W tym roku podczas Świąt panowały dobre warunki drogowe. Na trasach w całym kraju było więcej policyjnych patroli. Przeprowadziliśmy także więcej kontroli stanu trzeźwości - powiedział Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci, podczas drogowych kontroli, sprawdzali też sposób przewożenia dzieci i to, czy wszyscy mają zapięte pasy. Przypominają, że pas powinien przylegać do ciała; nie może być zbyt luźny, a tak często się dzieje, gdy zapinamy go na zimowych kurtkach. Warto też sprawdzić czy fotelik dla dziecka jest dobrze zamocowany, a dziecko bezpiecznie w nim zapięte.

d4iv7rb

Od maja obowiązują zaostrzone kary dla tych, którzy zdecydują się na jazdę "na podwójnym gazie". Niezależnie od orzeczonej kary (gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi im zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia - PAP), sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 000 zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

ll

d4iv7rb

Podziel się opinią

Share
d4iv7rb
d4iv7rb
Więcej tematów