7 powodów, dla których warto kupić AC
**Kupić czy nie kupić Autocasco (AC) - wielu kierowców staje przed tym dylematem. Sprawa dotyczy przecież dobrowolnego[ ubezpieczenia
]( #48767667 ) komunikacyjnego. Przydaje się ono w różnych sytuacjach, ponieważ obowiązkowe OC nie zawsze wystarczy. Od ciebie zależy, czy zapewnisz sobie spokojniejszą przyszłość.**
1. Jeszcze bezpieczniej
Obowiązkowe OC komunikacyjne gwarantuje szeroki zakres ochrony. Jest to[ ubezpieczenie
]( #18735039 ) obowiązkowe każdego posiadacza pojazdu w związku ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim.. Polisa będzie pomocna, gdy swoim pojazdem spowodujesz szkody innej osobie. Jeżeli przy okazji uszkodzisz swój samochód, to OC w niczym nie pomoże. Wybór tego produktu bywa więc łączony z zakupem Autocasco, które zapewnia ochronę przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem własnego pojazdu - wyjaśnia Jakub łukowski, ekspert Liberty Ubezpieczenia.
AC dotyczy pojazdu zarejestrowanego lub podlegającego[ rejestracji
]( #25949509 ) w Polsce wraz z wyposażeniem standardowym lub wyszczególnionym we wniosku. Obejmuje również wyposażenie dodatkowe, np. komputer pokładowy, immobilizer lub specjalne wykończenie wnętrza pojazdu. Warto zwrócić uwagę, czy Autocasco obowiązuje tylko na terenie Polski. Na rynku nie brakuje propozycji o szerszym zasięgu terytorialnym. Może się jednak okazać, że ochrona w krajach europejskich oznacza dodatkowe wydatki.
2. Polisa na miarę
Oferty AC z poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą się znacznie różnić. Nie tylko cenowo. W Polsce nie ma przepisów, które odgórnie określają standardowy zakres ochrony Autocasco, poza jedynie przepisami, które chronią przed nadużyciami, jak rejestr klauzul abuzywnych. Warto więc dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).
Ubezpieczyciele nie bazują na jednym wariancie AC (np. standard i premium). Dzięki temu klienci mają szansę dostosować polisę do swoich potrzeb, a tym samym zapłacić mniej. Jednak przy wyborze Autocasco nie należy kierować się wyłącznie jego ceną.
Na rynku można też znaleźć Mini AC czy Minicasco. Zakres takiego ubezpieczenia jest oczywiście ograniczony, ale odszkodowania za szkody są wypłacane w różnych sytuacjach.
3. Udział w szkodzie
Klient może zobowiązać się do pokrycia części wartości szkody w sytuacji jej wystąpienia. Jeśli wybierze tę opcję, to zapłaci mniejszą składkę ubezpieczeniową, ale też otrzyma mniejsze odszkodowanie. Albo nie otrzyma wcale, jeżeli udział własny określony kwotowo będzie wyższy niż wartość szkody.
Udział własny w szkodzie bywa ustalany kwotowo (np. 400 zł) lub procentowo (np. 10%). Szczegóły na ten temat są podawane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Zdarza się, że udział własny w szkodzie jest narzucony obligatoryjnie.
4. Szansa na zniżki
Jeśli liczysz się z wydatkami i chcesz mieć dodatkowe ubezpieczenie, to z pewnością oszczędności przynosi zakup pakietu OC i AC. Jednak nie jest to jedyny sposób na ograniczenie wydatków związanych z Autocasco. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem różne zniżki. Każdy rok bezszkodowej jazdy powoduje obniżenie składki, np. o 10%. Jeśli w samochodzie są dodatkowe zabezpieczenia, to kupujący zapłaci mniej za ubezpieczenie. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe organizują liczne akcje promocyjne. Skierowane są one zarówno do nowych, jak i obecnych klientów.
Średnia cena AC stanowi kilka procent wartości samochodu. Kalkulatory ubezpieczeń motoryzacyjnych są dostępne na stronach internetowych, m.in. na https://www.lu.pl/kalkulator-oc-ac/.
5. Alternatywne naprawianie
Jeśli nie z twojej winy doszło do stłuczki, to naprawić samochód możesz z polisy OC sprawcy lub własnego AC. Pierwsza z opcji jest często wybierana niemal automatycznie, m.in. ze względu na szerszy zakres ochrony OC. Jednak droga ta oznacza niekiedy wydłużony proces odszkodowawczy, a więc też dłuższe oczekiwanie na wypłatę odszkodowania. Dzieje się tak, kiedy sprawca np. nie chce przyznać się do winy. Zlikwidowanie szkody z własnej polisy odbywa się szybciej. Wcześniej warto sprawdzić, jakie koszty pokrywa posiadane AC.
Opcja z Autocasco jest korzystna przede wszystkim dla właścicieli nowych pojazdów. Mogą oni uzyskać odszkodowanie równe wartości fakturowej pojazdu. Oczywiście w zależności od wariantu i zakresu posiadanej polisy. Z OC zostanie wypłacona wartość rynkowa. Z formy tej korzystają również osoby likwidujące drobne szkody.
6. Korekta historii szkodowości
Część kierowców nie decyduje się na zlikwidowanie szkody z własnego AC zamiast z OC sprawcy. Powód? Obawa przed utratą posiadanych zniżek. Jednak niekorzystnego scenariusza nie trzeba uwzględniać. Wprawdzie likwidacja szkody z Autocasco oznacza utratę zniżki, ale towarzystwo ubezpieczeniowe może wystąpić z tzw. regresem ubezpieczeniowym. Działanie to ma na celu odzyskanie od sprawcy (np. wypadku czy kolizji) całej kwoty odszkodowania wypłaconego z AC. Jeżeli do tego dojdzie, to zdarzenie zostaje usunięte z historii szkodowości. W efekcie posiadacz Autocasco zachowuje swoje wcześniejsze zniżki.
7. Szybciej po odszkodowanie
Wysokość odszkodowania zależy od różnych czynników. Ubezpieczyciel zwraca uwagę na wariant[ ubezpieczenia
]( #29834141 ). Wiek pojazdu nie ma znaczenia przy wybranych szkodach. Mowa tutaj o uszkodzeniu ogumienia, akumulatora, elementów ciernych układu hamulcowego czy elementów układu wydechowego. Wówczas uwzględniany jest stopień zużycia eksploatacyjnego.
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacenia odszkodowania z AC w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Tak wynika z Kodeksu Cywilnego, ale ubezpieczyciele często zapewniają krótsze okresy oczekiwania. W ten sposób chcą zachęcić do skorzystania ze swoich produktów.