Trwa ładowanie...
25-03-2010 14:12

5 zasad bezpiecznej jazdy

5 zasad bezpiecznej jazdyŹródło: zdjęcie producenta
d363neq
d363neq

Cieplejsze dni to czas gdy z garaży i parkingów wyjeżdżają samochody które w zimie stały zamknięte, lub używane były bardzo sporadycznie. Zapewne dla mieszkańców Warszawy, Krakowa, Gdańska, czy innych dużych miast, pamiętających zimowe korki, wyda się to śmieszne. Jednak w małych miasteczkach "niedzielni kierowcy", którzy w zimie nie wsiadają do samochodów nie są rzadkością.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Możemy zatem napotkać wielu kierowców, którzy dopiero oswajają się z ruchem drogowym i wykonują bezsensowne manewry. Dotyczy to zazwyczaj wyczucia prędkości jazdy swojego pojazdu i innych użytkowników dróg (wymuszenie wjazdu przed wyprzedzający pojazd, włączenie się do ruchu itd.) oraz braku skupienia.

Także osoby używające samochodu przez cały rok, wiele manewrów wykonuje wiosną prawidłowo, ale dużo wolniej. To efekt zmian następujących w naszym organizmie, przez co szybko czujemy się zmęczeni i ospali. W związku z gorszym samopoczuciem i faktem osłabienia koncentracji, warto przypomnieć pięć zasad bezpiecznej jazdy:

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

1. Korzystaj ze zmysłów

Rozglądaj się obserwując drogę nie tylko przed sobą, ale również patrz w lusterko wsteczne. W związku z powyższym szyby samochodu powinny być czyste, a lusterko ustawione w zasięgu wzroku kierującego. Pamiętaj, aby zmianę pasa ruchu planować odpowiednio wcześniej (sygnalizując to kierunkowskazem), by mieć czas na płynny manewr.

d363neq

2. Nie zasypiaj

Osłabienie wiosenne powoduje, że każdy kierowca, wcześniej niż w lecie, poczuje zmęczenie. Dlatego jeżeli czujesz się zmęczony nie jedź dalej. Jazda dobrymi drogami (na szczęście aby nie prowokować zmęczenia, w Polsce nie ma ich zbyt wiele) jest często monotonna ,więc gdy poczujesz zmęczenie, stań i zrób krótką przerwę. Odpoczynek przywraca koncentrację

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

3. Dostosuj się do warunków na drodze

Gdy panują gorsze warunki drogowe (a wiosną, zmienna pogoda to normalność), zmniejsz prędkość jazdy. Nawet jeżeli uważasz że Twoje umiejętności i stan techniczny Twojego samochodu pozwalają na szybszą jazdę niż inni uczestnicy drogi, pamiętaj że na drodze nie jesteś sam. Tak więc ewentualne błędy innych, dotyczą również Ciebie.

4. Korzystaj z telefonu, tylko wtedy gdy jest to bezpieczne

Nie będziemy "prawić kazań" o zakazie używania komórki w czasie jazdy. Pamiętajmy jednak, że podczas rozmowy (a zwłaszcza jej początkowej fazy) nakładają się dwa niekorzystne zjawiska. Pierwszy to fakt sięgnięcia po telefon i odebranie połączenia, a drugi to zwiększona koncentracja podczas pierwszych chwil rozmowy. W przypadku jakiejś gwałtownej sytuacji na drodze, na prawidłową reakcję może braknąć czasu, koncentracji itp.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

5. Zostaw sobie czas na reakcję

Zastosuj "regułę trzech sekund" by określić czy zachowujesz prawidłowy odstęp od pojazdu, jaki jedzie przed tobą. To proste: zwróć uwagę kiedy samochód przed tobą minie określony na drodze punkt i odlicz trzy sekundy. Gdy twój samochód minie ten punkt zanim skończysz liczyć do trzech, jedziesz za blisko.

Oczywiście jest to banalnie prosty sposób i można go stosować tylko przy dobrych warunkach pogodowych i prędkości dozwolonej przepisami, niemniej patrząc jak niektórzy "jadą poprzednikowi na bagażniku" nawet tak banalny sposób jest pomocny.

Bogusław Korzeniowski

d363neq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d363neq
Więcej tematów