Trwa ładowanie...

5 sposobów oszczędnej jazdy zimą

Share
5 sposobów oszczędnej jazdy zimą
Źródło: PAP/Piotr Polak
d1xtjkr

Paliwa drożeją z dnia na dzień i nawet tankując na małych stacjach, niestety, wiele nie zaoszczędzimy. Dobrych informacji nie mają analitycy rynku paliw, którzy nie spodziewają się raptownych podwyżek, ale ceny będą systematycznie rosnąć do końca roku. Radzimy jak zmienić zimowe przyzwyczajenia, aby zmniejszyć zużycie paliwa.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Rosnące ceny paliw są dodatkowym niekorzystnym elementem, który podnosi koszty i tak już drogiej podróży w zimowych warunkach, w porównaniu do pozostałych pór roku. Kierowcy muszą zapłacić za benzynę bezołowiową na wielu stacjach 5,49 zł za litr oraz 5,64 zł za litr oleju napędowego. Wyższe spalanie zimą oznacza też, że dzięki kilku prostym zabiegom można zaoszczędzić znacznie więcej niż latem.

d1xtjkr

- Dzięki prostym zabiegom, zimą można znacznie ograniczyć ilość spalanego paliwa, a tym samym zachować gotówkę w portfelu - powiedział Artur Zaworski, specjalista ds. technicznych i szkoleń mechaników w firmie Starter. - Niemal natychmiastowe ruszanie po uruchomieniu silnika, zredukowanie działania klimatyzacji do minimum, czy utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach, to sposoby sprawdzone przez doświadczonych kierowców oraz naszych mechaników.

Jak zaoszczędzić na paliwie? Wystarczy zastosować pięć sprawdzonych i prostych sposobów:

(fot. Michał Grygier)
Źródło: (fot. Michał Grygier)

1. Ogranicz grzanie zimnego silnika na postoju

Silnik uruchamiamy, zapinamy pasy, patrzymy w lusterka i ruszamy. Wystarczy kilka sekund pracy silnika na biegu jałowym. Trzeba tylko pamiętać, by od razu nie korzystać z pełnej mocy jednostki. W przypadku nowych samochodów wystarczy 30 sekund, żeby ruszyć w trasę. O ile wnętrze pojazdu nagrzewa się w ciągu ok. 10 minut podczas jazdy, o tyle na postoju nagrzewa się ono aż o 30 proc. dłużej, a przy tym ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, twoje pieniądze oraz skraca życie silnika samochodu.

d1xtjkr

2. Ogranicz korzystanie z klimatyzacji automatycznej (AC)

Włączona klimatyzacja automatyczna, usuwając wilgoć z powietrza wewnątrz samochodu, aby szyby nie pokrywały się parą wodną, powoduje, że silnik konsumuje nawet o 20 proc. więcej paliwa. Jeśli stwierdzisz, że szyby nie są zaparowane, wyłącz klimatyzację.

(fot. Michał Grygier)
Źródło: (fot. Michał Grygier)

3. Odciąż samochód

Nadmierny bagaż, a zwłaszcza bagażnik dachowy, który często jest zainstalowany na stałe, mimo, że nie przewozimy w nim rzeczy, niepotrzebnie podnoszą konsumpcję paliwa. Dlatego warto zrezygnować z przewożenia na co dzień zbędnego bagażu oraz umieszczania na samochodzie elementów zwiększających opór powietrza.

4. Używaj opon zimowych i kontroluj ich ciśnienie

Zimowe opony zapewniają lepszą trakcję i krótszą drogę hamowania na śliskiej nawierzchni, niż opony całoroczna i letnia. Ale to nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa. Używając opon zimowych tym samym oszczędzasz swoje opony letnie. Pamiętaj o właściwym ciśnieniu. Ciśnienie za niskie o zaledwie 0,2 bara zwiększa zużycie paliwa o ok. 1 proc., a za niskie o 0,6 bara o ok. 4 proc. (wg. niemieckiego Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego GTÜ). W eksploatacji z ciśnieniem za niskim o 0,3 bara trwałość opony zmniejsza się aż o 30 proc. Do tego dochodzi wydłużenie drogi hamowania i pogorszenie właściwości trakcyjnych.

(fot. PAP/EPA)
Źródło: (fot. PAP/EPA)

5. Zapewnij sobie assistance drogowe na trudne sytuacje

Zwłaszcza gdy planujesz wyjazd na święta Bożego Narodzenia, Sylwestra lub narty, warto ubezpieczyć się na wypadek niespodziewanych sytuacji na drodze, wykupując assistance drogowe. Usługi profesjonalistów, którzy mają do dyspozycji najlepiej wyposażone samochody serwisowe w Polsce, mogą pomóc bezpośrednio na drodze, gdy w Twoim samochodzie np. zepsuje się silnik, rozładuje akumulator, przebije się opona, czy zabraknie w baku paliwa. Roczny koszt takiej usługi to około 100 zł, co jest niewspółmierne do kosztów, jakie trzeba ponieść, nie mając wykupionego ubezpieczenia assistance.

sj/mw/mw

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1xtjkr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xtjkr
d1xtjkr
Więcej tematów