Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
używany samochód
20-02-2020 15:50

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie używanego samochodu

Większość kupowanych w Polsce samochodów to auta używane, najczęściej pochodzące z zagranicy. Nie każdy kierowca dobrze zna się na motoryzacji, więc wciąż stosunkowo łatwo można paść ofiarą oszustwa. Oto 5 najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie używanego pojazdu.

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie używanego samochoduŹródło: Materiały prasowe
d5oe7w0
d5oe7w0

1. Jazda próbna

Zdecydowana większość aut trafiających na rynek wtórny doskonale prezentuje się na zdjęciach załączonych do ogłoszenia sprzedażowego. Również opisy gorąco zachęcają do zakupu pojazdu. Jednak potencjalny wydatek kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych wymaga podjęcia przemyślanej decyzji. Przed zakupem pojazdu należy odbyć jazdę próbną. Po pierwsze, to doskonała okazja, aby przekonać się, czy silnik i pozostałe podzespoły pracują tak, jak powinny. Warto także mieć na uwadze, że kierowca będzie się poruszał tym autem nawet przez kilka najbliższych lat, co oznacza, że musi czuć się w nim komfortowo i przynajmniej równie swobodnie jak swoim poprzednim pojeździe.

2. Sprawdzenie stanu technicznego

Kluczową kwestię przed zakupem stanowi dokładne sprawdzenie stanu technicznego. Mniej doświadczeni kierowcy powinni zabrać na oględziny znajomego lub członka rodziny dysponującego dostateczną wiedzą, a najlepiej – praktykującego mechanika. Oprócz zajrzenia pod maskę samochodu, warto zainteresować się stanem kierownicy i gałki zmiany biegów, stanem foteli i tapicerki, podwoziem, elementami eksploatacyjnymi czy potencjalnymi ogniskami korozji. Współczesne auta są coraz mocniej naszpikowane elektroniką, która bywa kapryśna i również wymaga sprawdzenia. Awaria jednego niewielkiego elementu potrafi unieruchomić cały samochód.

Poszukiwanie ewentualnych śladów malowania czy niezbyt dobrze dopasowanych do siebie elementów pozwoli potwierdzić, czy auto rzeczywiście jest bezwypadkowe lub czy brało udział wyłącznie w zdarzeniach, o których wspomina właściciel. Należy także sprawdzić wiarygodność przebiegu samochodu, korzystając z numeru VIN, do którego podania zobowiązany jest właściciel. Jeżeli nie chce tego zrobić, prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Z drugiej strony, auto z nieco większym przebiegiem, ale zadbane, zazwyczaj stanowi lepszy wybór niż potencjalny „biały kruk” w wątpliwym stanie technicznym.

3. Umowa kupna-sprzedaży i komplet dokumentów

Jeśli wszystko się zgadza i auto spełnia oczekiwania kierowcy, można przystąpić do sporządzania umowy kupna-sprzedaży. Odpowiednie wzory znajdują się w internecie. Poprawna umowa zawiera dane umożliwiające identyfikację pojazdu, dane sprzedającego i kupującego, a także cenę. Warto pamiętać, że nawet zapis zabezpieczający sprzedającego przed roszczeniami z tytułu ukrytych wad nie uniemożliwia dochodzenia praw klienta. Z punktu widzenia prawa nie ma on żadnego znaczenia i w ogóle nie powinien znaleźć się w umowie.

d5oe7w0

4. Rejestracja pojazdu
Zakupione auto należy zarejestrować w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego, w ciągu 30 dni od jego zakupu. Trzeba liczyć się z pewnymi opłatami za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie, opłatę ewidencyjną, naklejkę kontrolną i legalizacyjną oraz kartę pojazdu. W urzędzie znajduje się specjalny druk do wypełnienia. Nowy właściciel powinien mieć przy sobie dowód własności pojazdu, na przykład umowę sprzedaży czy darowizny lub fakturę. Potrzebny będzie także dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym oraz karta pojazdu i dotychczasowe tablice rejestracyjne. Właściciel otrzyma wówczas tablice tymczasowe, a kolejne odbierze maksymalnie w ciągu 30 dni.

5. Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Najpóźniej w dniu rejestracji auta należy także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Właściciel, który nie dopełni tego obowiązku może narazić się na karę rzędu kilku tysięcy zł., maksymalnie – równowartości dwóch pensji minimalnych brutto. Ubezpieczenie najlepiej kupić przez Internet, korzystając ze sprawdzonej porównywarki KioskPolis. Co prawda auto może jeździć na starym ubezpieczeniu, ale nie zawsze będzie to najkorzystniejsza oferta.

Kierowca musi się także liczyć z ewentualnością rekalkulacji, jeśli poprzedniemu właścicielowi przysługiwały inne zniżki. KioskPolis to kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych, w którym swoje oferty prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające w naszym kraju. Właściciele pojazdów znajdą tam najtańsze OC lub ubezpieczenie najlepiej dostosowane do ich potrzeb, na przykład zawierające darmową zieloną kartę lub podstawowy pakiet Assistance. Nie warto przepłacać, korzystając z przypadkowej oferty!

d5oe7w0

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5oe7w0
Więcej tematów