30. Rajd Dakar: Sonik trzeci, Hołowczyc piąty

30. Rajd Dakar: Sonik trzeci, Hołowczyc piątyŹródło: AFP
d4enl5o
d4enl5o

Krzysztof Hołowczyc (Nissan Navara)
był trzeci na ostatnim etapie 30. Rajdu Dakar z Cordoby do Buenos Aires o długości 792 km, w tym 227 km odcinka specjalnego, i w klasyfikacji generalnej zajął piąte miejsce. Jeszcze lepiej wypadł jadący quadem Rafał Sonik, który ukończył rajd na trzeciej pozycji i stanął w Buenos Aires na podium.

Dobrze wypadli także motocykliści Orlen Teamu - Jakub Przygoński został sklasyfikowany na 11. pozycji, Jacek Czachor na 20. Krzysztof Jarmuż zajął 22. miejsce.

Na ostatnim etapie Sonik przyjechał na metę na 10. pozycji, ale miał tak dużą przewagę, że obronił swoje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Etap wygrał Hiszpan Jose Maria Pena, drugi ze startą 8 sekund był triumfator rajdu wśród kierowców quadów Czech Josef Machacek.

d4enl5o

Trzecie miejsce debiutującego w imprezie Sonika jest najlepszym rezultatem uzyskanym przez Polaka w historii startów w Rajdzie Dakar. Sonik, który ma w dorobku sześć tytułów mistrza Polski był drugi po dwóch etapach, później stale utrzymywał się w czołowej trójce.

W czwartym swoim starcie w Rajdzie Dakar Krzysztof Hołowczyc z pilotem Jeanem-Marcem Fortinem zajęli 5. miejsce. To najlepszy w historii rezultat wśród kierowców samochodów. W dwóch poprzednich startach Hołowczyc nie dojechał do mety, w debiucie w 2005 roku został sklasyfikowany na 60. pozycji po ogromnych problemach technicznych z samochodem.

Zwycięzca rajdu wśród kierowców samochodów Giniel de Villiers jest pierwszym zawodnikiem z RPA triumfującym w tej imprezie.

Wśród motocyklistów debiutujący w imprezie zawodnik Orlen Teamu Jakub Przygoński zajął wysokie 11. miejsce, kapitan zespołu Jacek Czachor był 20. Rajdu z powodu problemów zdrowotnych nie ukończył Marek Dąbrowski.

d4enl5o

Na dobrym 22. miejscu w klasyfikacji generalnej został sklasyfikowany Krzysztof Jarmuż jadący prywatnym motocyklem.