29. Rajd Dakar: Hołowczyc, Czachor i Dąbrowski coraz wyżej

29. Rajd Dakar: Hołowczyc, Czachor i Dąbrowski coraz wyżejŹródło: PAP
d2qiebx
d2qiebx

Czwarty etap 29. Rajdu Dakar z Ar Raszidiji do Warzazat liczył 679 kilometrów, w tym 405 km odcinka specjalnego. Wśród motocyklistów wygrał Hiszpan Marc Coma, który uzyskał czas 4:27.54 i wyprzedził o ponad 12 minut drugiego na mecie, rodaka Isidre Esteve Pujola. Jacek Czachor zajął 16. miejsce, tracąc do zwycięzcy 49.09.

Marek Dąbrowski został sklasyfikowany na 29. pozycji ze stratą 1:21.54 do Comy. Trzeci polski motocyklista Jarosław Cisak (KTM) zajął 183. lokatę, tracąc do zwycięzcy 5:01.19.

Krzysztof Hołowczyc jadący Nissanem Navarą zajął na wtorkowym etapie 46. miejsce i w klasyfikacji generalnej awansował na 36 pozycję. Polak startował do etapu jako dziewięćdziesiąty zawodnik, na trasie udało mu się wyprzedzić ponad czterdziestu rywali.

Spore problemy miał zwycięzca rajdu w poprzednich latach Francuz Stephane Peterhansel. W jego Mitsubishi Pajero awarii uległo sprzęgło, zawodnik w drugiej części przejazdu musiał znacznie zwolnić, aby dojechać do mety. W efekcie zajął 10. miejsce tracąc do zwycięzcy Jean-Louis Schlessera ponad 25 minut.

d2qiebx

W klasyfikacji generalnej Alphand jest szósty ze stratą 16.10 do lidera Hiszpana Carlosa Sainza (Volkswagen)
.

W rywalizacji kierowców ciężarówek triumfował Rosjanin Władimir Czagin (Kamaz), który jest również liderem w klasyfikacji generalnej. Grzegorz Baran i Rafał Marton (Mercedes Unimog) uplasowali się na 43. pozycji i w klasyfikacji generalnej są na 36. miejscu (ze stratą 6:40.57 do liderów).

Czwarty etap przebiegał w cieniu tragedii, która wydarzyła się na trasie 4. etapu. Na 142. kilometrze czwartego etapu Rajdu Dakar z El Rachidii do Warzazatu w Maroku zginął 29-letni motocyklista Emer Symons. Pochodzący z RPA zawodnik debiutował w tej imprezie.