Trwa ładowanie...

Trzecie oko w aucie. Rejestrator jazdy za niewielkie pieniądze

Niektóre kolizje są na tyle skomplikowane, że trudno na pierwszy rzut oka wytypować winnego. Nagranie z kolizji może być w tym wypadku ważnym dowodem na swoją niewinność. Dlatego warto mieć przy sobie kamerkę samochodową, obejdzie się bez pouczeń i mandatów.

Trzecie oko w aucie. Rejestrator jazdy za niewielkie pieniądzeŹródło: Shutterstock
dkhax0n
dkhax0n

Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat tego, jakie parametry powinna mieć dobra kamerka samochodowa. Znajdziesz też kilka sprzętów, które nie nadwyrężą kieszeni, a mogą się przydać.

Jakość i długość nagrywania

Te dwa parametry są od siebie częściowo zależne. Dobrej jakości kamera samochodowa nagrywa obraz w jakości Full HD 1080p, natomiast tańsze urządzenia oferują nagrywanie w rozdzielczości HD 920p. Kamery przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników nagrywają obraz w jakości 4k, jednak takie nagrania zajmują bardzo dużo pamięci urządzenia. Jeżeli więc wybierzesz kamerę o wysokiej rozdzielczości nagrywania i niewielkiej pojemności, może się okazać, że nagranie z biegiem czasu zacznie się "nadpisywać".

Kąty widzenia

To parametr, który wielu kupujących nieświadomie pomija. Ograniczone pole widzenia nie pozwala ocenić sytuacji na drodze. W związku z tym zbyt wąski kąt nagrywania sprawi, że w przypadku kolizji uwieczniony zostanie co najwyżej tył samochodu jadącego z przodu. To niewiele pomoże. Pamiętaj, że większy kąt oznacza również wyższą cenę. Na szczęście nie trzeba przepłacać. Optymalna szerokość na poziomie 140-170 st. w zupełności wystarczy.

Osoby, które potrzebują jeszcze większej kontroli nad tym, co dzieje się w aucie, i chcą mieć sprzęt, który przyda się nie tylko podczas stłuczki, ale również na co dzień, mogą pokusić się o zakup kamery cofania. Niewielkie i proste w montażu urządzenie pozwoli kontrolować to, co dzieje się za tylnym zderzakiem, co przyda się szczególnie podczas skomplikowanych manewrów na niewielkich przestrzeniach.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Płynność

Niezależnie od jakości, należy również sprawdzić, jak płynny jest obraz z kamery. Nierzadko spotyka się tanie kamerki z dobrą rozdzielczością, w której obraz przypomina raczej pokaz slajdów, a nie pełnoprawny film. Sytuacja na drodze może zmienić się w ułamku sekundy, a dobra kamera powinna umieć się do tego dostosować.

Odpowiednia matryca do jazdy nocnej

Jej jakość jest istotna zwłaszcza podczas nagrywania w scenerii nocnej. Nawet duża liczba megapikseli nie gwarantuje, że nagranie będzie równie ostre jak za dnia. Zbyt wiele światłoczułych komórek upchniętych na niewielkiej matrycy sprawia, że na gotowym obrazie pojawia się charakterystyczna "kaszka", a obiekty znajdujące się w oddali są przymglone. Dobra kamera powinna być również odporna na światło latarni oraz reflektorów samochodowych.

dkhax0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkhax0n
Więcej tematów