Trwa ładowanie...

Paliwo dalej w dół

W tym tygodniu byliśmy świadkami wyraźnych obniżek cen detalicznych na stacjach. Należy spodziewać się spadków również w najbliższych siedmiu dniach.

Paliwo dalej w dółŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1lmb52
d1lmb52

Obniżki, które się pojawiają, są rezultatem ostatnich zmian na rynku międzynarodowym, a odzwierciedlenie ruchu na polskich stacjach będzie widoczne bardzo szybko. Spadkowa tendencja w rafineryjnych cennikach nabiera rozpędu – porównując ostatnie notowanie z końcówką poprzedniego tygodnia, jesteśmy świadkami ruchu w dół wynoszącego około 40 zł na metrze sześciennym w cenach obu rodzajów benzyn. W cennikach dotyczących olejów opałowego i napędowego różnica wynosi niemal 60 zł na metrze sześciennym. Aktualny średni hurtowy poziom ceny benzyny 95-oktanowej wynosi 3465,8 zł/m sześc., a oleju napędowego - 3241,8 zł/m sześc. Stawka za olej opałowy wynosi średnio 2027,6 zł/m sześc.

Jak głęboko sięgną obniżki?

Między 12 a 18 czerwca można spodziewać się, że przeciętna cena benzyny Pb98 będzie wynosić od 4,70 do 4,81 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej będzie to 4,38-4,47 zł/l. Jeśli chodzi zaś o olej napędowy - od 4,12 do 4,24 zł/l. W cenach autogazu nadal oczekujemy spadków do poziomów 1,91-1,97 zł/l.

Cena ropy najniżej w tym roku

Zaskakujące dane o zmianie zapasów ropy i paliw w USA wpłynęły na wyraźne pogorszenie nastrojów na rynku naftowym. W ich efekcie notowania surowca w mijającym tygodniu pogłębiały tegoroczne minima, spadając na zamknięciu czwartkowej sesji poniżej poziomu 48 dolarów. W piątek przed południem baryłka ropy Brent powróciła do poziomu powyżej 48 dolarów.

Opublikowany w środę rządowy raport na temat zmiany zapasów ropy i paliw w USA był dużym zaskoczeniem dla inwestorów. Według Departamentu Energii (DoE) ilość zmagazynowanej ropy wzrosła o 3,3 mln baryłek, a jeszcze dzień wcześniej branżowy Amerykański Instytut Naftowy w swoim raporcie podał informację o spadku rezerw surowca o 4,6 mln baryłek. Tak duża rozbieżność w połączeniu z odnotowanym przez DoE wzrostem zapasów paliw gotowych, przełożyły się na dynamiczną przecenę notowań ropy.

Źródło: E-petrol

d1lmb52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lmb52
Więcej tematów