Trwa ładowanie...

Nowy egzamin na prawo jazdy

Nowy egzamin na prawo jazdyŹródło: MORD Tarnów
d4hnrc1
d4hnrc1

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | Zmotoryzowanych czekają wielkie zmiany. Z dniem 19 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa o kierujących pojazdami a także trzy rozporządzenia ministra transportu w sprawie zasad szkolenia i egzaminowania oraz wzorów dokumentów. Duże zmiany nastąpią również w kwestii niwelowania punktów karnych.

Najpierw teoria

d4hnrc1

Kandydaci na kierowców mają obecnie stały zestaw pytań egzaminacyjnych. W zależności od kategorii prawa jazdy jest ich od 192 do 524, a wszystkie są udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Aby zaliczyć część teoretyczną, zdając na jedną kategorię, należy poprawnie odpowiedzieć na 16 z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Egzamin trwa 25 minut.
Nowe przepisy przewidują egzamin złożony z pytań generowanych w czasie rzeczywistym, składający się z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Zarówno pytania z wiedzy podstawowej jak i specjalistycznej będą jednokrotnego wyboru. Pytania z wiedzy podstawowej mają polegać na wyborze między dwoma wariantami - TAK lub NIE - w łącznym czasie na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi wynoszącym 35 sekund. Pytania z wiedzy specjalistycznej polegać będą na wyborze jednej z trzech odpowiedzi - A, B, C - w trakcie 50 sekund. Warto przy tym pamiętać. że niewskazanie żadnej odpowiedzi będzie skutkowało otrzymaniem 0 punktów.

(fot. SPH Credo)
Źródło: (fot. SPH Credo)

Nowe pytania będę miały różną wartość punktową, od 1 do 3 w zależności od znaczenia zagadnienia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Łącznie podczas egzaminu będzie można zdobyć 74 punkty. Aby uzyskać ocenę pozytywną z egzaminu konieczne będzie zdobycie co najmniej 68 punktów. Nie zmieni się czas trwania egzaminu - nadal będzie wynosić 25 minut. Co najważniejsze – pytania egzaminacyjne nie będą opublikowane, a ich baza ma wynosić aż 3000. Kandydaci na kierowców muszą więc zapomnieć o uczeniu się odpowiedzi „na blachę”.

A co z praktyką?

d4hnrc1

Formuła egzaminu praktycznego pozostanie bez zmian. Jedynie motocykliści będą musieli wykonać na placu dodatkowe manewry - ominąć przeszkodę i przejechać między bramkami. Nowością będzie jednak to, co od stycznia 2013 roku czeka świeżo upieczonych kierowców. Warto przy tym wiedzieć, że szkolenie można będzie rozpocząć na trzy miesiące przed 18. urodzinami, a egzamin zdać na miesiąc przed nimi. Dokument otrzymamy po osiągnięciu pełnoletności.
Po zdanym egzaminie będzie obowiązywał dwuletni okres próbny liczony od dnia wydania dokumentu. W trakcie jego trwania kierowca będzie obowiązany między czwartym a ósmym miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Kurs kosztować będzie około 500 złotych. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i kursu będzie należało przedstawić w starostwie właściwym ze względu na miejsce wydania prawa jazdy.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Blokada założona na koło: co robić?

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Młodzi kierowcy przez osiem miesięcy od otrzymania dokumentu będą musieli poddać się dodatkowym ograniczeniom. Będą oni mogli kierować wyłącznie pojazdem oznaczonym z przodu i z tyłu białą nalepką z symbolem liścia klonowego. Kontrowersyjnym elementem nowych przepisów będzie ograniczenie prędkości dla młodych kierowców. Przez osiem miesięcy będą oni mogli jeździć w terenie zabudowanym z maksymalną prędkością 50km/h, a na obszarze niezabudowanym 80 km/h. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej i autostradzie ograniczenie będzie wynosić 100 km/h. Problem polega jednak na tym, że młodzi kierowcy przestrzegający przepisów prawdopodobnie będą bardzo często wyprzedzani, a to manewr generujący spore zagrożenie.

d4hnrc1

Gdy w okresie próbnym młody kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe (takim wykroczeniem może być również nieoznaczenie samochodu wyżej wskazanym symbolem liścia klonowego) starosta wyda decyzję o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata oraz skieruje kierowcę na badania psychologiczne i kurs redukcyjny.

Nowy dokument

Nowe prawo jazdy będzie miało ograniczony okres obowiązywania. Okres ważności dla wszystkich kategorii wyznaczać będzie określona w orzeczeniu lekarskim data przeprowadzenia ponownych badań. Dla kategorii AM, A1, A2, B, B1, B+E i T data ważności będzie mogła wynosić maksymalnie 15 lat od daty wydania prawa jazdy, zaś dla kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E 5 lat, jeżeli dla określonej kategorii prawa jazdy w orzeczeniu lekarskim nie ustalono tej daty lub orzeczenie zostało wydane bez określenia terminu ważności. Wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy wydane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów będą zobowiązani do jego wymiany dokumentu do roku 2033.

(fot. MBTiGM)
Źródło: (fot. MBTiGM)

Gdy mamy za dużo punktów karnych

d4hnrc1

Zmiany przewidziano również dla doświadczonych kierowców, którzy przekroczą liczby 24 punktów karnych. Nie będzie się to już wiązało z odebraniem prawa jazdy. Trzeba będzie jednak odbyć kurs reedukacyjny oraz przejść badania psychologiczne. Jeśli w ciągu 5 lat od daty skierowania na kurs kierowca ponownie przekroczy limit 24 punktów, straci prawo jazdy. Aby je odzyskać, będzie musiał powtórne zdać egzamin na prawo jazdy, co wiąże się z pozostawaniem pod rygorem okresu próbnego po jego zdaniu. Prawo jazdy zostanie również odebrane kierowcy pozostającemu w okresie próbnym, który w czasie jego trwania popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Czy nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach? Pokażą to najbliższe lata. Polska według statystyk zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem śmiertelności w wypadkach drogowych, a ich sprawcami najczęściej są młodzi kierowcy. Zmiany w przepisach powstały głównie z myślą o tej właśnie grupie. Już pojawiają się jednak głosy tych, którzy narzekają na wzrost kosztów kursów przygotowawczych i czas trwania procedury uzyskania prawa jazdy, a zaproponowane zmiany postrzegają raczej w kategoriach nowych sposobów na wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni kierowców.

Gabriela Pawlus
Kasolik,Pawlus,Porzuczek Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl

tb/moto.wp.pl

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Blokada założona na koło: co robić?

d4hnrc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hnrc1
Więcej tematów