Trwa ładowanie...

Nie daj się złodziejowi! Ranking samochodowych zabezpieczeń antykradzieżowych

Nie daj się złodziejowi! Ranking samochodowych zabezpieczeń antykradzieżowychŹródło: WP
d41o0bd
d41o0bd

Nie ma samochodu, którego nie da się ukraść. Cała sztuka polega na tym, aby utrudnić pracę złodziejowi. Po to właśnie wymyślono zabezpieczenia. Ale jedno drugiemu nie jest równe. Które zabezpieczenia wybrać, aby móc spać spokojnie?

W 2014 roku łupem złodziei padło w Polsce ponad 14 tys. samochodów. To o statystycznie 9 proc. mniej niż rok wcześniej, co nie zmienia faktu, że średnio co 37 minut ktoś żegna się ze swoim autem. Zwykle na zawsze, bo odzyskać udaje się co czwarty pojazd. I chociaż policjanci informują o stałym spadku liczby kradzieży (dla porównania w 2004 roku zanotowano ponad 51 tys. tego rodzaju przestępstw), to w myśl zasady "przezorny zawsze zabezpieczony", warto zainwestować w zabezpieczenia. Jakie? Do wyboru są te mechaniczne i elektroniczne.

- Mechaniczne to przeżytek. Elektroniczne, ale fabryczne, są rozpracowane przez złodziei. Lepiej stawiać na rozwiązania z wolnego rynku, bo w ich przypadku złodzieje mają najwięcej pracy, a w razie problemów raczej zrezygnują z kradzieży, niż poświęcą na nią więcej czasu, ryzykując wpadkę - wyjaśnia Paweł Ślubowski z firmy hadron.pl.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością samochodową zwracają z kolei uwagę, że w dobie królującej elektroniki największą skuteczność mają systemy monitoringu radiowego. Nie zapobiegają one kradzieżom, ale pomagają odzyskać pojazdy, które padły łupem złodziei.

d41o0bd

- Tego typu systemy są niewrażliwe na stosowane przez złodziei zagłuszarki sygnałów GPS/GSM. Na dodatek pozwalają namierzać samochody z dokładnością do kilkunastu centymetrów i to również w garażach podziemnych czy metalowych kontenerach - tłumaczy Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems. - Ponad 95 proc. samochodów zabezpieczonych w ten sposób, które padają łupem złodziei, jest odnajdywanych w ciągu 24 godzin.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Najskuteczniejsze zabezpieczenia samochodów:

  1. Blokada na kierownicę Niedroga, ale też najmniej skuteczna. Złodzieje najczęściej ściągają ją, przecinając kierownicę lub usuwając mocnym kopnięciem – nie bawią się w przecinanie samego urządzenia ani rozbrajanie jego zamka.
  1. Blokada na pedały Jej demontaż zajmuje nieco czasu, ale uznawana jest za przeżytek (podobnie jak blokada na kierownicę).
  1. Blokada na dźwignię zmiany biegów W zależności od stopnia zaawansowania danego modelu, jej usunięcie zajmuje złodziejowi od kilkudziesięciu sekund do ponad minuty. Może odstraszyć złodziei-amatorów, ale nie profesjonalistów. Tym bardziej, że nawet bez pozbywania się blokady po wciśnięciu pedału sprzęgła samochód może zostać przetoczony w bezpieczniejsze dla złodzieja miejsce, a następnie odholowany.
  1. Fabryczne alarmy i immobilisery Producenci samochodów starają się zabezpieczyć auta przed zakusami złodziei. Brytyjska firma Thatcham przygotowuje nawet raport prezentujący modele najlepiej przygotowane na starcie z amatorami cudzej własności. Tak się jednak składa, że szajki przestępcze w pierwszej kolejności rozpracowują rozwiązania fabryczne konkretnych marek, co powoduje, że ich przydatność – choć bezdyskusyjna – nie jest najwyższa.
  1. Elektroniczne zabezpieczenia z wolnego rynku Znacznie lepiej niż alarmy sprawdzają się blokady uruchomienia silnika. Z punktu zabezpieczenia przed kradzieżą kwestią drugorzędną jest w ich przypadku sposób autoryzacji użytkownika (za pomocą np. wciśnięcia konkretnych przycisków w odpowiedniej kolejności lub posłużenia się zdalnym identyfikatorem). Liczy się skuteczność blokady.
d41o0bd

W przypadku aut z silnikami benzynowymi ingerencja dotyczy zwykle układu paliwowego, w samochodach z jednostkami Diesla i pracującymi na LPG – układu zapłonowego, a w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów – rozrusznika.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)
  1. Alarm z funkcją powiadomienia To rozwiązania wykorzystujące moduły GPS i GSM. Dzięki nim w razie wykrycia włamania lub przemieszczenia pojazdu informują o tym fakcie użytkownika za pomocą SMS-a lub połączenia telefonicznego. Przy okazji przesyłają dane lokalizacyjne samochodu, pozwalające na jego namierzenie.
  1. System monitoringu GPS Produkt i usługa w jednym. Po zamontowaniu w aucie modułu GPS i GSM, pozycja samochodu może być monitorowana w sposób ciągły (z odpowiednimi interwałami) lub na żądanie. System monitoringu nie jest zabezpieczeniem antykradzieżowym w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale pełni funkcję pomocniczą w odzyskaniu auta. Firma go obsługująca – po informacji o kradzieży – uruchamia swoje służby i we współpracy z policją namierza samochód.
d41o0bd

Wadą rozwiązań bazujących na GPS/GSM jest coraz powszechniejsze stosowanie przez złodziei zagłuszarek sygnałów, których uruchomienie skutkuje "oślepieniem" systemu.

  1. System monitoringu radiowego

Dzięki niewrażliwości na działanie zagłuszarek stosowanych powszechnie przez złodziei cechuje się wysoką skutecznością w odnajdywaniu skradzionych samochodów. Pozwala na ich zlokalizowanie nawet w przypadku ukrycia w garażach podziemnych.

Źródło: Samar, Connected Life Communication Group

d41o0bd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41o0bd
Więcej tematów