Trwa ładowanie...

Małe lusterka w niemieckich autach z dawnych lat. Wiemy, jaka była ich rola

Volkswageny, audi, mercedesy, a także skody i seaty z przełomu XX i XXI w. łączy jedna cecha: dziwnie małe lusterko z prawej strony. Nie do końca wiadomo, czemu miało służyć. Aerodynamice? Obniżeniu kosztów? Prawdy trzeba szukać gdzie indziej. Na chodnikach.

Małe lusterka w niemieckich autach z dawnych lat. Wiemy, jaka była ich rolaŹródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen
d33tczy
d33tczy

Tematem zajął się serwis Jalopnik. Przedstawili swoje dwie teorie, czemu miały służyć zmniejszone lusterka. Pierwsza z nich dotyczy szerokości ulic. Drogi w europejskich miastach są wąskie, nieprzystosowane do samochód, które to ciągle rosną. Stąd w walce o drogocenne centymetry producenci mieli zdecydować się poświęcić prawe lusterko.

Mercedes też instalował mniejsze lusterka po stronie pasażera. Materiały prasowe
Mercedes też instalował mniejsze lusterka po stronie pasażera. Źródło: Materiały prasowe, fot: Mercedes-Benz

Nie tłumaczy to jednak dlaczego ten trend został zaprzestany. Druga teoria jest więc dużo bardziej prawdopodobna. Według niej, małe lusterka mają sprawić, że zaparkowany przy chodniku samochód będzie zajmował mniej miejsca. Dzisiaj, gdy większość aut jest wyposażona w elektrycznie składane lusterka, mało estetyczne rozwiązanie przestało mieć sens.

Oczywiście można się zastanawiać, czy nie był to wyimaginowany problem. Wszak nawet gdyby pieszy czy rowerzysta wpadł na lusterko, to w większości wypadków złożyłoby się na skutek uderzenia. Jednak to tłumaczenie ma największy sens sens.

d33tczy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33tczy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj