Trwa ładowanie...

Kiedy będziesz potrzebował międzynarodowego prawa jazdy?

Kiedy będziesz potrzebował międzynarodowego prawa jazdy?Źródło: Fotolia/Chlorophylle
d2orx5i
d2orx5i

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Międzynarodowe prawo jazdy w ostatnich latach wydaje się nieco zapomniane. Podróżując po Europie nie będziemy go potrzebowali, ale nawet w niektórych krajach, które teoretycznie honorują polski dokument, warto dla bezpieczeństwa rozważyć wyrobienie dodatkowego zaświadczenia.

W jakich krajach należy mieć międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy warto zaopatrzyć się w taki dokument?
Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia posiadacza krajowego dokumentu do prowadzenia pojazdu za granicą bez dokonywania dodatkowych formalności i egzaminów przez okres 3 lat od daty wydania. Stanowi ono potwierdzenie, że dana osoba posiada ważne prawo jazdy krajowe, które zostało wydane przez uprawniony do tego urząd w kraju swojego zamieszkania. Kierowca wybierający się w podróż za granicę, chcąc prowadzić pojazd w innym kraju, może potrzebować międzynarodowego prawa jazdy, zależnie od państwa, po którym chce się poruszać. Warunkiem uzyskania tego dokumentu jest zatem posiadanie ważnego krajowego prawa jazdy.

d2orx5i

Na terenie Unii Europejskiej (ściślej mówiąc – Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obejmującego wszystkie kraje członkowskie UE oraz Islandię, Norwegię, Liechtenstein) obywatel kraju członkowskiego nie musi legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Wystarczy zatem posiadanie ważnego prawa jazdy wydanego w kraju swojego zamieszkania. Jak jest w innych państwach? To zależy. Wybierając się np. przykład na Ukrainę lub do Turcji również nie będziemy potrzebować dodatkowego dokumentu. W niektórych krajach, jak Maroko czy USA, również można prowadzić samochód legitymując się polskim prawem jazdy, ale z drugiej strony często zalecane jest, aby posiadać międzynarodowy dokument – on w razie kontroli na pewno zapewni nam spokój. Potrzeba bezwzględnego podróżowania z międzynarodowym prawem jazdy dotyczy przede wszystkim bardziej egzotycznych krajów jak Brazylia czy Tajlandia. O tym, jakie przepisy obowiązują w danym kraju, można przeczytać na rządowym serwisie „Polak za granicą”.

Na koniec trzeba pamiętać, że poruszanie się po zagranicznych drogach, wymaga przestrzegania miejscowych przepisów drogowych. Na obszarze Unii Europejskiej uregulowania są bardzo zbliżone do obowiązujących w Polsce, ale przed wyjazdem warto jednak zapoznać się z przepisami, aby nie narażać się na niepotrzebne i kosztowne spotkanie z zagraniczną policją.

Czy można jeździć po Polsce z dokumentem międzynarodowym zamiast krajowego?
Międzynarodowe prawo jazdy to tylko „tłumaczenie”, „odpis” naszego zwykłego prawa jazdy, „urzędowo poświadczony przez organ je wydający”. Jazda po drogach publicznych wymaga zatem posiadania krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie zastąpi tego dokumentu.

(fot. PAP/Tomasz Murański)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Murański)

Czy międzynarodowe prawo jazdy może posłużyć do „legalizacji” prowadzenia samochodu osobom, którym dokument krajowy odebrano np. za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych czy jazdę po spożyciu alkoholu?
Międzynarodowe prawo jazdy może służyć tylko osobie, która posiada ważne prawo jazdy krajowe. Oznacza to, że osoba, w stosunku do której został orzeczony prawomocny wyrok sądu, zakazujący prowadzenia pojazdów mechanicznych i ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, nie ma prawa posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy. Wyjeżdżając w trasę naraża się zatem na odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień.

d2orx5i

Czy w sytuacji, gdy mam przy sobie tylko międzynarodowe prawo jazdy, a jestem kontrolowany w Polsce, muszę płacić mandat na miejscu, jak obcokrajowiec? Jak to wygląda w przypadku obcokrajowców w Polsce z takim prawem jazdy?
Wobec obywatela Polski lub osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego, lecz mającej stałe miejsce zamieszkania albo pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającego przy sobie podczas kontroli drogowej tylko międzynarodowe prawo jazdy będzie zastosowany mandat kredytowany, który musi być uiszczony w terminie 7 dni od daty przyjęcia.

Mandaty gotówkowe opłacane na miejscu funkcjonariuszowi, który nałożył grzywnę, dotyczą tylko obcokrajowców lub osób czasowo przebywających na terytorium RP lub niemających w naszym kraju stałego miejsca zamieszkania albo pobytu.

d2orx5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2orx5i
Więcej tematów