Trwa ładowanie...
14-06-2013 16:27

Bolid studentów AGH

Bolid studentów AGHŹródło: PAP/Jacek Bendarczyk
dgp86a6
dgp86a6

Studenci krakowskiej AGH w ciągu 50 dni skonstruowali bolid wyścigowy. Maszyna waży 240 kilogramów i może osiągnąć prędkość 100 km/h w mniej niż 4 sekundy. Pojazd jeszcze w tym roku będzie startować w wyścigach bolidów.

Idea budowy bolidu i startu w zawodach zrodziła się w głowach studentów trzeciego roku Mechatroniki. Głównym pomysłodawcą całego projektu i założycielem AGH Racing jest Wojciech Nowak, koordynator ds. zawieszenia w zespole. Do zespołu dołączali kolejni członkowie, w tym obecny szef zespołu i koordynator ds. silnika, Jan Żarów. Wydarzenie zaczęło nabierać rozpędu, a zespół ciągle powiększał swoje grono, osiągając liczbę ponad 40 osób.

Budowa bolidu to bardzo poważne przedsięwzięcie. Jest to prawdziwy pojazd wyścigowy, wykorzystujący rozwiązania techniczne, stosowane w sportach motorowych. W związku z tym musi spełniać wszelkie wymagania z zakresu bezpieczeństwa oraz charakteryzować się odpowiednimi właściwościami jezdnymi. Dodatkowo studentów obowiązuje ścisłe trzymanie się wytycznych zawartych w regulaminie zawodów. Elementy mechaniczne muszą być skonstruowane zgodnie z nimi i nie mogą przekraczać określonych norm.

(fot. PAP/Jacek Bendarczyk)
Źródło: (fot. PAP/Jacek Bendarczyk)

Jakie plany w związku z bolidem mają studenci? - Pierwsze zawody w Anglii na torze Silverstone nadciągają wielkimi krokami - mówi Jan Żarów, Prezes AGH Racing. – W trakcie zawodów wiele może się zdarzyć. Jedziemy jako debiutanci, chcemy nabrać doświadczenia, jednak nie zamierzamy też z tego powodu czuć się gorsi i w jakikolwiek sposób odpuszczać. Nie jedziemy w roli faworyta, nie jest tajemnicą, że najczęściej wygrywają zespoły o największych budżetach przeznaczonych na projekt. Chcemy jednak zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazać się jako najlepszy zespół z Polski.

dgp86a6

Pierwszym sprawdzianem dla Drużyny AGH Racing będzie 15 edycja konkursu Formula SAE na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, w którym udział weźmie 149 zespołów z całego świata, w tym tak znane uniwersytety jak Oxford czy ETH Zurich. Następnie zespół wybierze się na Węgry, gdzie został już zakwalifikowany do sierpniowych zawodów cyklu SAE.

tb, moto.wp.pl

dgp86a6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgp86a6
Więcej tematów