Trwa ładowanie...
22-07-2016 12:30

Nowe, polskie fabryki będą zaopatrywać motoryzacyjnych gigantów

Nowe, polskie fabryki będą zaopatrywać motoryzacyjnych gigantówŹródło: PAP, fot: Marek Zimny
d4jofze
d4jofze

400 milionów złotych będzie kosztować nowa fabryka samochodowych podzespołów, której budowa ruszyła właśnie w Ujeździe pod Opolem. Na 27 mln wyceniana jest natomiast druga inwestycja w tym regionie, otwarty w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej zakład produkujący elementy układów kierowniczych.

W pierwszej z nich, zlokalizowanej na terenie Katowickiej Strefy Ekonomicznej, początkowo pracę znajdzie około 90 pracowników, a docelowo do 2020 roku - ok. 500 osób. Druga fabryka planuje zatrudnić ponad 200 ludzi. Opolski zakład firmy IFA Rotorion ma ruszyć z produkcją na początku 2017 r. Powstawać w nim będą półosie napędowe m.in. dla modeli Mercedesa, BMW, Audi, GM i Forda. Roczna produkcja ma przekraczać 2 miliony sztuk. IFA Rotorion jest jednym z największych światowych producentów wzdłużnych elementów układu napędowego.

W Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej wytwarzane będą elementy układów kierowniczych na potrzeby amerykańskiego koncernu Global Steering Systems. Polska fabryka to drugi filar inwestycji firmy poza USA. Niedawno otwarto podobny zakład w Chinach, a kończona jest budowa kolejnego w Brazylii. Polska została ostatecznie wybrana na siedzibę, po rywalizacji z trzema innymi lokalizacjami na terenie Europy. O ostatecznej decyzji przesądziły warunki oferowane przez WSSE i dostępność wykwalifikowanej kadry.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna cieszy się dużym powodzeniem w branży motoryzacyjnej. W 2015 r. na jej obszarze w sumie prowadziły działalność 183 firmy rożnych sektorów, które zainwestowały przeszło 20 mld złotych i zatrudniały ponad 41,3 tys. pracowników.

Kolejną znaczącą i spodziewaną inwestycją w WSSE będzie budowa zakładu niemieckiej firmy Borgers AG. Za 220 mln zł powstanie w Złotoryi fabryka tekstyliów samochodowych. Borgers jest dostawcą m.in. obić siedzeń, podsufitek oraz elementów tłumiących do wnętrz pojazdów większości koncernów samochodowych. Natomiast dwie koreańskie firmy - KCP (elementy odlewane z aluminium do produkcji zawieszeń) oraz ILP (układy kierownicze, przeguby, wały) zapowiedziały inwestycje wartości 60 mln zł w tym regionie.

PAP/BC

d4jofze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jofze
Więcej tematów