Trwa ładowanie...
07-08-2013 14:20

Policja nie może zmusić do badania trzeźwości

Policja nie może zmusić do badania trzeźwościŹródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d37r0hh
d37r0hh

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że policja nie może zmusić kierowcy do pobrania krwi, jeśli on nie wyraził na to zgody. Ta decyzja może znacząco utrudnić pracę funkcjonariuszom w razie wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Po spowodowaniu wypadku przez pijanego kierowcę policjanci zawozili go do szpitala na pobranie krwi do przebadania na obecność alkoholu. W sytuacji, gdy nie chciał on dobrowolnie poddać się pobraniu krwi, funkcjonariusze mogli go przytrzymać siłą. Takie działanie wzbudziło wątpliwości rzecznika praw obywatelskich, który skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie przychylili się do opinii RPO i stwierdzili, że przymus pobrania krwi jest niezgodny z konstytucją - informuje "Gazeta Wyborcza".

Rozporządzenie, które reguluje pobranie krwi od nietrzeźwego sprawcy wypadku mówi, że policjanci mogą zastosować przymus bezpośredni, jeśli jest to niezbędne do przeprowadzenia badania. Rzecznik praw obywatelskich zauważył, że przepis ten jest niezgodny z art. 41 konstytucji. Ustawa zasadnicza mówi o zapewnieniu nietykalności osobistej. Odstąpienie od tych zasad może być wprowadzone jedynie poprzez ustawę, a nie rozporządzenie. RPO stwierdził również, że działanie policji podczas przymusowego pobierania krwi "godzi (…) w intymność osoby badanej".

Problem dotyczy nie tylko kierowców, którzy spowodowali wypadek po pijanemu, a wszystkich spraw, gdzie podejrzani działali pod wpływem alkoholu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wpływa też takie przypadki jak pijani rodzice opiekujący się dziećmi, ale też pobicia, a nawet morderstwa pod wpływem alkoholu. Co prawda lekarz może określić, czy podejrzany jest pijany po jego zachowaniu, ale takie orzeczenie może być łatwo podważone w sądzie. Wystarczy, że podejrzany zasłoni się złym samopoczuciem.

d37r0hh

Choć Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że funkcjonariusze mogą wykorzystać zapis z ustawy o środkach przymusu bezpośredniego, który mówi o "wyegzekwowaniu wymaganego prawem zachowania", to już trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego. Dopiero wprowadzenie takich zmian da pewność, że nikt nie będzie mógł podważyć działania policji zmuszającej do pobrania krwi. Sejm projektem tej ustawy zajmie się po wakacjach, a w życie ma ona wejść dopiero 1 stycznia 2015 r.

(źródło: Gazeta Wyborcza)

sj, moto.wp.pl

d37r0hh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37r0hh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj