Trwa ładowanie...
09-02-2015 13:25

Odbiorą prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Odbiorą prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/hŹródło: PAP/Darek Delmanowicz
d45i4wk
d45i4wk

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Ma być to sposób na niepokojąco wysoki wskaźnik śmiertelnych potrąceń pieszych.

Polska należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych państw Unii Europejskiej pod względem ruchu pieszych. Wśród ofiar wypadków w 2013 roku aż 33 proc. stanowili właśnie oni. Co jednak najbardziej szokuje, zagrożenie czyha na pieszych w terenie zabudowanym. Takie zdarzenia występują tam ponad osiem razy częściej niż poza nim. Paradoksalnie najgroźniejszym miejscem dla pieszego okazuje się przejście. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko słaba jakość infrastruktury drogowej, ale też rozwijanie przez Polaków zbyt wysokich prędkości w terenie zabudowanym. Z tym zjawiskiem postanowili walczyć posłowie, którzy przegłosowali wprowadzenie nowych przepisów. Zgodnie z nimi kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane od razu przez kontrolującego ich policjanta.

Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania.

Na ten sam okres możliwość jazdy utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. By stracić prawo jazdy, wystarczy wieźć o dwóch pasażerów więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym.

Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez MSW w dokumencie znalazły się propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – m.in. wprowadzenia do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (teraz jest to wykroczeniem), dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwych kar finansowych dla osób prowadzących pod wpływem alkoholu oraz obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. „alcolocku” dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

d45i4wk

Teraz ustawa trafi do Senatu.

tb/sj/tb

d45i4wk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45i4wk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj