Trwa ładowanie...
26-02-2014 12:09

Hennessey Venom GT najszybszym samochodem świata

Hennessey Venom GT najszybszym samochodem świataŹródło: zdjęcie producenta
d11r7eu
d11r7eu

Ustalenie, który samochód produkcyjny jest najszybszy na świecie nie jest łatwe. Wielu producentów ekstremalnych maszyn nie ma możliwości sprawdzenia prędkości maksymalnej swoich konstrukcji. Hennessey, amerykańska firma znacząco podnosząca moc sportowych samochodów, ma w swojej ofercie model Venom GT, który w centrum kosmicznym NASA pobił rekord prędkości należący do tej pory do Bugatti Veyrona.

Wśród pretendentów do tytułu najszybszego samochodu na świecie jest kilka samochodów, jak chociażby ponad 1000-konny Koenigsegg. Jednak nie tak łatwo jest udowodnić swoje możliwości. Potrzebny do tego jest odpowiednio długi odcinek prostej drogi pozwalający na rozpędzenie się do takich prędkości. Bugatti nie miało z tym problemu, gdyż koncern Volkswagena posiada specjalny tor testowy z bardzo długa prostą. Mniejsze firmy nie mają jednak tak łatwo. Po dwóch latach negocjacji marka Hennessey dostała pozwolenie od Centrum Kosmiczne imienia Kennedy'ego na skorzystanie z ich pasa startowego, który był wykorzystywany do lądowania przez promy kosmiczne.

Długość pasa wynosi 3,22 mili, czyli 5,18 km. Jednak nie cały ten odcinek został wykorzystany do rozpędzenia samochodu. Przy tak dużej prędkości, mimo zastosowana bardzo mocnych hamulców, Venom GT potrzebował aż kilometra do bezpiecznego zatrzymania. Podczas próby samochód osiągnął prędkość 270,49 mil na godzinę, czyli 435,31 km/h. Dla porównania, najszybszy dotychczas Bugatti Veyron Super Sport, rozpędził się do 431,07 km/h. Kierowca Venoma GT zauważył też, że w chwili rozpoczęcia hamowania auto jeszcze przyspieszało, a to oznacza, że na dłuższym odcinku osiągnęłoby jeszcze lepszy wynik.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Mimo takiej prędkości, Hennessey Venom GT nie został oficjalnie uznany za najszybszy samochód produkcyjny przez Księgę Rekordów Guinnessa. Amerykańskie auto nie spełniło szeregu warunków. Przede wszystkim, NASA udostępniła swój pas jedynie na krótki czas pozwalający na jedną próbę, a rekordowy wynik uznawany jest na podstawie średniej dwóch przejazdów w przeciwnych kierunkach. Zasady Księgi Rekordów Guinnessa wymagają, aby samochód powstał w przynajmniej 30 egzemplarzach, a Venom GT zaplanowany jest na 29 sztuk (z czego sprzedano 11). Dodatkowo Hennessey zarejestrowany jest jako zmodyfikowany Lotus Exige (mimo tego, że pod przebudowanym nadwoziem kryją się zupełnie inne podzespoły), a to oznacza, że nie jest oddzielnym modelem. Nie zmienia to jednak imponującego wyniku uzyskanego przez Venoma GT. Amerykańskie auto za to posiada oficjalny rekord przyspieszenia do 300 km/h, które osiągnął
w czasie 13,18 sekundy.

d11r7eu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11r7eu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj