Trwa ładowanie...
25-11-2013 16:09

Godziny szczytu: co miasto, to inne?

Godziny szczytu: co miasto, to inne?Źródło: PAP/Tomasz Gzell
d1uwgw0
d1uwgw0

W każdym mieście o pewnych porach łatwo utknąć w korku. O której godzinie można spodziewać się komunikacyjnego szczytu i w jakim mieście Polski zatory drogowe są szczególnie uciążliwe?

Godziny szczytu kojarzą się kierowcom głównie z porankami i popołudniami, bo mniej więcej w tych okresach jezdnie są najbardziej zatłoczone. Sprawdziliśmy w jakich dokładnie godzinach natężenie ruchu jest najbardziej uciążliwe. Badania prowadzono równolegle w pięciu miastach - Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Gdzie i kiedy godziny szczytu dają najbardziej w kość?

Wyniki pomiarów wskazują, że największe korki mają miejsce w godzinach 7:00 - 9:00 oraz 15:00 a 17:00. Największe spadki prędkości odnotowano w Gdańsku - tam kierowcy poruszają się średnio o 6 km/h mniej niż poza godzinami szczytu. Należy jednak zauważyć, że pomimo tego zmotoryzowani w stolicy Pomorza i tak są w komfortowej sytuacji - nawet w korkach ich prędkości oscylujące wokół 37 km/h i tak są wyższe niż w pozostałych miastach. Co ciekawe Gdańsk charakteryzuje się najdłuższymi godzinami wzmożonego ruchu - występują one w godzinach 7:00 - 11:00 oraz 15:00 - 16:00

W Krakowie i w Poznaniu odnotowano nieco mniejszy spadek prędkości - o 5 km/h odpowiednio do średnich wartości 37 i 38 km/h. Najmniejsza różnica w zakresie szybkości pojazdów ma miejsce we Wrocławiu - w godzinach szczytu kierowcy poruszają się tam ze średnią prędkością 32 km/h a poza nimi - 35 km/h. W Warszawie z kolei okresy wzmożonego ruchu mają miejsce w godzinach 8:00 - 9:00 oraz 16:00 - 17:00 i średnia prędkość wynosi wtedy 35 km/h (w innych godzinach - 39 km/h).

Dane o sytuacji drogowej pochodzą z analizy informacji GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach w październiku br. od godz. 5:00 do 23:00, w promieniu 5 km od centrum miast.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d1uwgw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uwgw0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj