Trwa ładowanie...
11-10-2013 16:53

Coraz mniej chętnych na prawo jazdy

Coraz mniej chętnych na prawo jazdyŹródło: PAP/Piotr Polak
d12vc5g
d12vc5g

Posiadanie prawa jazdy wielu może wydawać się niezbędne w codziennym życiu, jednak coraz więcej osób rezygnuje z wyrabiania tego dokumentu. Jaka jest tego przyczyna? Rządzący twierdzą, że winny jest niż demograficzny i zmiana postrzegania samochodu jako czegoś niezbędnego. Tak może jest w USA i Europie Zachodniej, gdzie młodzi coraz wyraźniej odwracają się od motoryzacji. Jednak zdaniem ekspertów w Polsce to wina nowych, trudniejszych egzaminów na prawo jazdy.

Nowa forma egzaminowania przyszłych kierowców została wprowadzona 19 stycznia 2013 roku i część teoretyczna od razu przestała być formalnością, a nawet stała się najtrudniejszą częścią tego sprawdzianu umiejętności. Niska zdawalność odstrasza potencjalnych kierowców i wiele osób świadomie rezygnuje z kursu na prawo jazdy. Efekt jest bardzo widoczny. Od początku 2013 roku upadło ponad 1100 ośrodków szkolenia kierowców, czyli co dziesiąta szkoła nauki jazdy - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Mimo takiej fali upadków branża nadal nie może odetchnąć. W przypadku firm, którym udało się przetrwać, wiele znacząco ograniczyło kadry instruktorów i jest na skraju zawieszenia działalności.

Jakie są powody problemów szkół jazdy? Właściciele ośrodków szkolenia kierowców tłumaczą je trudniejszymi egzaminami, które odstraszają potencjalnych kursantów. Jednak nawet ci, którzy są zdecydowani zrobić prawo jazdy, nie zawsze mają taką szansę. Zgodnie z nowymi przepisami każdy kursant musi założyć profil kandydata na kierowcę, ale ten wyrabiany jest jedynie w starostwie zameldowania. Dla osób mieszkających w innym miejscu jest to poważny problem, który często zniechęca do zrobienia kursu. Dawniej wystarczyło zapisać się do dowolnej szkoły jazdy, która przekazywała odpowiednie dokumenty.

Czy faktycznie jest tak źle? Sytuacja nie jest jednoznaczna. Niektórzy właściciele szkół jazdy upatrują problemu gdzie indziej. Jak podaje „DGP”, w ostatnich latach powstawało bardzo dużo ośrodków szkolenia kierowców i wiele mniejszych firm w naturalny sposób nie wytrzymało konkurencji. Jeszcze innych powodów zaistniałej sytuacji doszukuje się resort transportu. Zdaniem Ministerstwa jest to efekt niżu demograficznego i faktu, że wiele osób spieszyło się z kursem jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów. Dodatkowo sytuacja ma być wzmocniona zjawiskiem dostrzegalnym w innych krajach, gdzie coraz mniej młodych osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy.

(źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

sj, moto.wp.pl

d12vc5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12vc5g
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj