Trwa ładowanie...
wiadomości
27-01-2012 17:03

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodniaŹródło: PAP/Lech Muszyński
d4mxrvt
d4mxrvt

Kilka ostatnich dni stało pod znakiem ACTA. Nie oznacza to jednak, że nic ciekawego nie działo się w świecie motoryzacji. Rząd stwierdził, że Polacy mogą jeździć po bezdrożach, a Europejczycy wybrali najpiękniejsze auto. Okazało się też, że w przyszłości w imię ekologii będziemy jeździć za ciężarówkami, a Niemcy wstąpili na wojenną ścieżką z Amerykanami.

Zaczniemy od rządu, któremu ostatnio i tak mocno się obrywa. Okazuje się, że dla rządzących ważniejsze od komfortu podróżowania jest uniknięcie międzynarodowego blamażu. Powstała bowiem nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Projekt zakłada, że nadzór budowlany będzie mógł zezwolić na użytkowanie drogi pomimo tego, że nie wszystkie prace budowlane lub wykończeniowe zostaną zakończone. Nadzór będzie mógł też dopuścić drogę do użytku, nawet jeśli nie będzie ona spełniać wszystkich wymagań nałożonych przez prawo ochrony środowiska. Taka droga będzie musiała jednak - w świetle proponowanych zmian - spełniać wymogi prawa budowlanego, dotyczące bezpieczeństwa użytkowników. "Decyzja będzie miała zawsze charakter warunkowy, bowiem organ, dopuszczając drogę lub inny obiekt do użytkowania, będzie zobowiązany do wskazania terminu wykonania
części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych, a także wskazania terminu spełnienia wymagań ochrony środowiska" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Tymczasem szyki rządzącym chcą pokrzyżować właściciele firm. Od początku roku kupujący samochody z kratką nie mogą liczyć na odliczenie VAT-u. Rząd już liczył przyszłe zyski z podatku, ale okazało się, że historycznie zaprawieni w walce z władzą Polacy znaleźli na to sposób i masowo kupują… bankowozy. Ustawa, która ogranicza odliczanie podatku VAT, zwiera zapis wyłączający z tego ograniczenia pojazdy specjalne - między innymi bankowozy; także typu C, którym może się stać samochód osobowy po niewielkiej modyfikacji. Aby móc zastosować powyższy przepis dotyczący odliczenia podatku VAT, firma użytkująca taki samochód
musi w swojej działalności mieć zaznaczoną działalność w zakresie transportu wartości, przewożenia utargu, wypłat dla pracowników itd. oraz wykorzystywać samochód zgodnie z jego przeznaczeniem. Biorąc pod uwagę ewentualny koszt przystosowania samochodu osobowego do wymagań bankowozu typu C i aby było to korzystne pod względem wartości możliwego do odliczenia podatku VAT, musi być to samochód o wartości minimum 70 000 zł brutto. Potwierdzeniem tego jest fakt, że obecnie firmy oferujące tego typu adaptacje w pierwszej kolejności uzyskały certyfikaty dla samochodów marek premium.

Sposób na odczarowanie ponurej rzeczywistości znaleźli też Szwedzi. Niedawno donosiliśmy o upadku Saaba i likwidacji zakładowego muzeum samochodów tej marki. Zbiór obejmujący 123 auta produkcyjne i prototypy miał iść pod młotek. Okazuje się jednak, że kolekcja nie ulegnie rozproszeniu. Władze „rodzinnego” miasta Saaba – Trollhattan - zebrały 4 mln dolarów, za które będzie można kupić całą kolekcję i zachować ją w jednym miejscu. Ciekawostką jest fakt, że szwedzkie miasto liczy sobie zaledwie 45 tys. mieszkańców. Zebrana kwota nie stanowiła więc raczej miejskich „zaskórniaków” z ubiegłorocznego budżetu.

d4mxrvt

Szwecja przeżywa swoją klęskę, a tymczasem Niemcy pławią się w sukcesie i walczą o miano rekinów motoryzacji. Szerokim echem odbił się spór pomiędzy Volkswagenem a GM o miano największego producenta samochodów na świecie. Niemiecki koncern podsumowując swoje wyniki w 2011 roku poinformował o sprzedaniu 8,16 mln samochodów. Tymczasem koncern General Motors doniósł, że w tym samym czasie sprzedał dokładnie 9 025 942 aut.

Specjaliści z Volkswagena przyjrzeli się wynikom GM i zaprotestowali. Niemcy zaczęli wymieniać "błędy" w wyliczeniach GM. Volkswagen do swojego wyniku nie dodał marek takich jak MAN i Scania, w których koncern ma udziały większościowe. Obie firmy produkujące ciężarówki to kolejne około 200 tys. pojazdów do statystyki. The Wall Street Journal informuje, że na tym się nie skończyło. Volkswagen twierdzi, że wynik GM został mocno podbity przez udziały w chińskich firmach SAIC MotorCorp. i Liuzhou Wuling Motors Co. Tylko druga z nich sprzedała w Chinach 1,2 mln samochodów.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Niemcy – dość niespodziewanie – prowadzą też w innym rankingu: na najpiękniejsze auto roku 2011. Zmagania, które tradycyjnie już mają swój finał podczas Międzynarodowego Festiwalu Motoryzacji w Paryżu, wygrało BMW. Nowa Seria
3 sedan nie dała szans rywalom i zdobyła pierwsze miejsce. Bawarski produkt zebrał 26 proc. głosów i wyprzedził Peugeota 208 (20 proc.) oraz Chevrolet Camaro kabriolet (18 proc.). Wyróżniający się oryginalnym układem bocznych drzwi Hyundai Veloster uplasował się na miejscu czwartym z wynikiem 14 proc. W sumie na swoich faworytów głosy oddało około 100 000 osób z prawie 50 krajów.

d4mxrvt

Na koniec informacja, która może zmrozić bardziej krewkich kierowców. Będziemy jeździć za ciężarówkami i to nawet na autostradach! Takie założenia ma przynajmniej europejski program SARTRE (ang. Safe Road Trains for the Environment), w ramach którego powstały urządzenia, pozwalające na tworzenie „drogowych pociągów”. Polega to na tym, że wypakowana elektroniką ciężarówka będąca "lokomotywą", prowadzi za sobą automatycznie kontrolowane samochody. Dzięki temu kierowcy mogą podróżować swoimi pojazdami, a w tym samym czasie zjeść śniadanie, przeczytać gazetę lub zająć się dowolna inną czynnością. Samochody jadące jeden za drugim komunikują się ze sobą i utrzymują stałą odległość 6 metrów. Taki "pociąg" może podróżować z prędkością do 90 km/h. Do końca 2012 możliwe ma być podróżowanie 6 samochodów za jedną ciężarówką. W ten sposób ma zmniejszyć się zużycie paliwa, korki, a co najważniejsze - poprawić bezpieczeństwo na
drogach.

Tylko kto w Polsce będzie chciał z tego korzystać?

tb/

d4mxrvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mxrvt
Więcej tematów