ABC przeglądu technicznego

2012.05.18 11:30 wp.pl 52 opinie
ABC przeglądu technicznego
a a a
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Niemal każdy właściciel auta ma obowiązek dokonania okresowego badania technicznego. O tym należy pamiętać udając się na przegląd.

Prawo o ruchu drogowym mówi, że obowiązkowi poddawania swojego pojazdu okresowym badaniom technicznym podlega właściciel samochodu, ciągnika rolniczego, motoroweru oraz przyczepy. W przypadku auta nowego badanie odbywa się przed pierwszą rejestracją. Potem kolejne przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia zarejestrowania, następnie - przed upływem dwóch lat, a potem - corocznie. Nie dotyczy to pojazdów do przewozu materiałów niebezpiecznych, taksówek, pojazdów marki "SAM" czy pojazdów zasilanych gazem. Pojazdy starsze niż 5 lat bezwzględnie muszą być poddawane co rok. Przed pierwszą rejestracją badanie muszą przejść samochody sprowadzone z zagranicy. Obowiązek ten nie dotyczy aut , które zostały sprowadzone z krajów UE, Szwajcarii, Norwegii, Islandii czy Liechtensteinu i mają ważny tamtejszy przegląd. Badaniom nie podlegają również samochody i motocykle zabytkowe oraz przyczepy o masie całkowitej poniżej 750 kg.

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Kiedy przegapimy graniczną datę dokonania przeglądu i spotkamy patrol policji, czekają nas niemiłe konsekwencje oraz formalności. Zazwyczaj funkcjonariusze zatrzymują dowód rejestracyjny i wydają zaświadczenie, ważne 7 dni, które pozwala nam doprowadzić pojazd do stacji kontroli pojazdów. Zaświadczenia nie jest zamiennikiem dowodu rejestracyjnego, nie wolno na jego podstawie podróżować w innych celach. W przypadku gdy auto zagraża bezpieczeństwu ruchu, policja może je odholować na parking policyjny. Gdy wykonamy badania okresowe należy udać się z zaświadczeniem z dowolnej stacji kontroli do podległego nam starostwa celem odbioru dowodu rejestracyjnego i wykonania w nim stosownej adnotacji.

W przypadku stłuczki lub wypadku brak ważnego przeglądu technicznego może skomplikować procedurę odszkodowawczą, ubezpieczyciel musi jednak udowodnić, że wpływ na wystąpienie zdarzenia miała usterka techniczna.

Wybierz najlepszą stację kontroli pojazdów w regionie!

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 7 18.92%
nie 30 81.08%

Przeczytaj na forum: pomocy


Opinie (52)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

16
6
~qu 2012-05-22 (09:23) 2 lata 3 miesiące 8 dni 22 godziny i 58 minut temu

Przegląd auta z instalacja gazowa 50 ZŁ Drożej bo "fachowiec" "diagnosta" psiknie sprajem po parowniku i zaworze od butli powinna byc ta sama stawka. To samo montaż instalacji gazowej musi być przeprowadzony w zakładzie montującym takowe instalacje. A dlaczego samemu nie można sobie założyć instalacji gazowej przecież to żadna filozofia ,a te ciecie w tych zakładach to niekiedy druciarze. Wystarczyło by pojechać na przegląd żeby pan "diagnosta" popsikał sprajem w miejscach "strategicznych " i podbił pieczątkę że ok. Ale Polska to kraj płacenia charczy wiec trzeba płacić,niedługo odlać się nie będzie można za darmo.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

10
5
~monk 2012-05-22 (09:11) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 10 minut temu

Mój pierwszy komentarz nie ukazał się i zapewne już się nie ukaże, ale wspomnę w skrócie o co mnie chodziło. A mianowicie prawda jest to, że dodatkowa opłata za auta z instalacją gazową to kolejny haracz jaki państwo zbiera od obywateli, auto osobowe to osobowe niezależnie od rodzaju paliwa jakim jest zasilane, nie robi się nagle z tego auto gazowe ! Jeśli tak to w takim razie silniki zasilane ropą powinny być również obłożone inną opłatą przy obowiązkowym badaniu technicznym, niższą czy wyższą to już nie do mnie ta kwestia należy. Zresztą co do bezpieczeństwa to nawet nie próbujcie mnie przekonać, że instalacja gazowa jest mniej bezpieczna od instalacji benzynowej. Sama butla z gazem jest znacznie bezpieczniejsza od baku z benzyna i i różnica w tym względzie jest naprawdę duża. A po drugie wszystkie stacje diagnostyczne czy warsztaty, które prowadzą gwarancyjną obsługę auta powinny mieć prawo do wbijania w ramach przeglądu gwarancyjnego ważnego badania technicznego, bo w sumie przegląd wszystkich tych podzespołów, które podlegają, a przynajmniej powinny podlegać oględzinom podczas badania technicznego robią niejako przy okazji nawet jeśli nie jest to w planie przeglądu gwarancyjnego. Jeśli już państwo zbiera haracz w postaci obowiązkowego badania to powinno promować posiadanie nowych lub w miarę nowych aut np. poprzez odstąpienie od badania w przypadku robienia przeglądów gwarancyjnych. A może i dzięki temu producenci zaczęli by dawać dłuższą gwarancję na swoje auta. No może aż tak dobrze nie byłoby ale samo badanie ze względu na niewiele czasu jaki warsztaty poświęcają na tego typu zadanie powinno kosztować maksymalnie 50 zł niezależnie od rodzaju auta osobowego czy paliwa jakim jest zasilane, czy też niezależnie od wartości pieniądza, bo i tak pewnie przez jeszcze 50 lat będzie to o wiele za dużo. A jesli już rozróżniają auta na gaz i na benzynę w kosztach to może auta z wyższej półi również powinny więcej kosztować przy przeglądzie ponieważ posiadają znacznie więcej systemów czy to elektronicznych czy innych i prze to więcej elementów powinno być sprawdzanych czy nie spowodują zagrożenia na drodze.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

2
0
~markiza27 2012-06-08 (14:26) 2 lata 2 miesiące 22 dni 17 godzin i 55 minut temu

Dziwne, sprowadziłam samochód z UE, który miał ważny przegląd techniczny, a i tak musiałam go zrobić na nowo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
1
~maniek 2012-05-22 (08:46) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 35 minut temu

Jam mam ważny przegląd do 2020 roku - tak wbili mi w starostwie przy zmianie dowodu rejestracyjnego... ciekawe co w takiej sytuacji zrobi policja?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~dIXI 2012-06-06 (18:42) 2 lata 2 miesiące 24 dni 13 godzin i 39 minut temu

Badanie tech. powinno być co 2 lata tak jak w Niemczech ! A prawda jest taka że nagminnie rejestruje się samochody niesprawne technicznie za łapówkę ! Ile diesli jezdzi z pustymi tłumiakami bez katalizatora cząsteczek stałych i benzyniaków bez katalizatora to jest dopiero syf i trucie ludzi !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
4
~diagnosta 2012-05-22 (08:40) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 41 minut temu

jeżeli pojazd jest nie sprawny , to nie dajemy pieczatki w dowód rej. jak napisano tylko zaświadczenie o negatywnym badaniu technicznym i zatrzymujemy dowód rej. Miło by było jakby wszyscy przyjechali sprawnymi autami, nam wcale nie jest wesoło na widok grata na stacji i klijenta który nie ma na naprawe a jezdzić musi jak to częcto słysze, ale musicie nas zrozumieć my za wasze auta możemy iść siedzieć a kto nakarmi nasze dzieci?

odpowiedz

2
0
~Wojto 2012-05-22 (18:27) 2 lata 3 miesiące 8 dni 13 godzin i 54 minuty temu

W moim aucie, przy zakupie w salonie, warsztat zamontował czujniki cofania, których fabrycznie nie ma. Nie dostałem żadnych dokumentów homologacyjnych. Tak samo przy kupowaniu bagażnika na dach nic nie dostałem. Radosna twórczość pismaków, którzy takimi tekstami próbują uzasadnić sens swojego istnienia.

odpowiedz

3
0
p_i_o_t_r_e_k 2012-05-22 (12:06) 2 lata 3 miesiące 8 dni 20 godzin i 15 minut temu

W moim przypadku przegląd auta z instalacją gazową prawie nie różnił się niczym innym od przeglądu bez instalacji. Różnica polegała na tym że pani w biurze sprawdziła tylko papiery. Diagnosta nawet nie spojrzał na instalację gazową. A skasować, skasowali.

odpowiedz

5
0
~pepe 2012-05-22 (10:30) 2 lata 3 miesiące 8 dni 21 godzin i 51 minut temu

dlaczego w polsce prawo dziala wstesz mam w dowodzie motoroweru wpisane BEZTERMINOWO wiec dlaczego policja odbiera takie dowody rejestracyjne i kieruje na badania techniczne, rozumiem nowo rejestrowane maja date wiec ok

odpowiedz

0
6
~robert z lodzi 2012-05-22 (10:01) 2 lata 3 miesiące 8 dni 22 godziny i 20 minut temu

auto nowe po 3 latach przeglad ,ha a mnie w nowej skodzinie po 1.5 roku jazdypo naszych drogach 35tys przebiegu urwal sie swozen i dzieki tylko malej predkosci jeszcze zyje a gdyby przeglad byl po roku zapewne by ta usterka wyszla

odpowiedz

1
1
~w 2012-05-22 (10:01) 2 lata 3 miesiące 8 dni 22 godziny i 20 minut temu

W przypadku samochodu osobowego wynoszą 98 zł, -99 zł!!!!

odpowiedz

5
1
~wojtek 2012-05-22 (09:12) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 9 minut temu

co za bzdury. jak auto jest niesprawne to wystawia się zaświadczenie (nie pieczątkę w dowód), homologację na domontowane elementy do pojazdu można sobie wsadzić w......, bo pojazd który wychodzi z fabryki nie był z tymi elementami hamologowany i ..........homologacja na folię jest nie potrzebna, bo nie chodzi tutaj o homologacje foli, świateł dodatkowych itd tylko pojazdu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
3
~motorniczy 2012-05-22 (09:27) 2 lata 3 miesiące 8 dni 22 godziny i 54 minuty temu

Co, według autora, znaczy określenie "samochody i motocykle zabytkowe"? Z tego co wiem, to każdy pojazd mający więcej niż 25 lat jest "zabytkowy"... Może chodzi o tzw. żółte tablice?

odpowiedz

32
2
~sxxsx 2012-05-22 (08:12) 2 lata 3 miesiące 9 dni i 9 minut temu

Dodatkowy sposob na okradzenie spoleczenstwa!WKanadzie nie ma przegladow i co wypadkow wiecej!!!!!Prosze zobaczyc na autobusy PKS jak one przeglad przechodza ,moze zarejestrowane na zabytki sa!!!!!!!!!jak diagnosta moze podbic mi przeglad i zagwarantowac auto sprawne na 365 dni jak amortyzator gazowy moze strzelic 5 minut po przegladzaie!!!Bzdury robicie z ludzi owce do strzyzenia.Wmawiacie ,ze wiecie co lepsze zlodzieje!!!!Karzdy powinien byc panem swoich pieniedzy.Powinien byc wolny czlowiek ktoremu zabiera sie 3/4 tego co wypracowal to niewolnik!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
6
~767 2012-05-22 (09:03) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 18 minut temu

badania techniczne pojazdow powinny byc bezplatne ,za co placic szmaciarzom. Wszedzie walą nas na podatkach,paliwo drogie. Do tego ba tych stacjach nie ma mechaników tylko ludzie młotkowi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
2
~gmar 2012-05-22 (09:08) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 13 minut temu

dyletanci dziennikarz od 7 boleści nie zna się a pisze art. do neta i bzdury wypisuje a potem iini to czytaja pisza dalsze bzdury i mówia ze w necie było to musi byc dobrze

odpowiedz

3
3
~12 2012-05-22 (09:02) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 19 minut temu

badania techniczne pojazdow powinny byc bezplatne ,za co placic szmaciarzom. Wszedzie walą nas na podatkach,paliwo drogie. Do tego ba tych stacjach nie ma mechaników tylko ludzie młotkowi.

odpowiedz

5
1
~NJUIP 2012-05-22 (08:44) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 37 minut temu

PANIE AUTORZE. JAK AUTO OKAŻE SIĘ NIESPRAWNE TO ŻADNEJ PIECZĄTKI Z INFORMACJĄ W DOWÓD NIE OTRZYMAMY. WYDAWANE JEST ZAŚWIADCZENIE A W WYNIKU BADANIA INFORMACJA ŻE POJAZD NIE SPEŁNIA WYMAGAŃ ART.66 USTAWY PRAWA O RUCHU DROGOWYM. W PUNKCIE 1 WYMIENIANE SĄ USTERKI DO USUNIĘCIA A CZAS NA ICH USUNIĘCIE 14 DNI OD DATY BADANIA.

odpowiedz

10
2
~POLA 2012-05-22 (08:39) 2 lata 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 42 minuty temu

A kiedy w tym komunistycznym kraju z komunistycznym rządem i ustawami obywatel będzie mógł decydować sam o wyrejestrowaniu i zarejestrowaniu okresowym pojazdu tak jak i o takim samym jego ubezpieczeniu? Dlaczego komusze rządy zmuszają obywatela do opłacania bandyckich zachodnich firm i płaceniu ubezpieczenia z góry za rok gdy może obywatel pojazd zbyć i musi potem domagać się zwrotu reszty z polisy?

odpowiedz

18
1
~BigPiotr 2012-05-22 (07:58) 2 lata 3 miesiące 9 dni i 23 minuty temu

Panie "autor" po założeniu gazu nie trzeba jechać na przegląd tylko z papierami do urzędu. Jak się robi ctrl c starego artykułu to trzeba by sobie odświeżyć wiedzę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

  • The Settlers The Settlers Jedna z najpopularniejszych gier teraz w twojej przeglądarce

Bądź z nami na bieżąco

Nowy egzamin na prawo jazdy

Taryfikatory

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele