Trwa ładowanie...
wiadomości
15-09-2006 15:15

Made in Poland - Leopard

Made in Poland - Leopard
duordex
duordex

|

|
| --- |
"A czy Polacy nie potrafią...?" - wiele komentarzy tego rodzaju pojawia się, gdy prezentujemy ekskluzywne, ręcznie wykonywane samochody o nieprzeciętnym wyglądzie oraz znakomitych osiągach. Dziś rozwiejemy wątpliwości. Polacy, nie dość, że potrafią, to jeszcze budują supersamochód o dynamice oraz cenie na poziomie elitarnej konkurencji! Leopard, bo o nim mowa, jest ręcznie wykonywany w Mielcu. W kraju próżno szukać salonu sprzedaży. Jedyna placówka dealerska znajduje się obecnie w Szwecji.

Nie ulega wątpliwości, że aby pojazd odniósł rynkowy sukces musi łączyć atrakcyjny design z ponadprzeciętnymi możliwościami silnika oraz podwozia. | [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/9880/leopard-2.jpeg',550,319) ) |
| --- | Karoseria Leoparda jest w całości wykonywana z aluminium. Elementy 3,8-metrowego nadwozia są ręcznie kształtowane w Mielcu. Gotowe poszycie zostaje nałożone na kratownicową ramę stalową. Przy produkcji Leoparda pracuje w chwili obecnej 16 osób. Wiele z nich było uprzednio zatrudnionych w przemyśle lotniczym. Przygotowanie jednego egzemplarza zajmuje im miesiąc, zaś w ciągu roku są w stanie przygotować do 10 sztuk. W chwili obecnej Leopard jest dostępny jedynie jako roadster. Zbysław Szwaj, właściciel firmy, planuje wprowadzenie do produkcji również wersji coupe. W chwili obecnej są prowadzone poszukiwania strategicznego partnera, który mógłby współuczestniczyć w finansowaniu projektu. Warto zaznaczyć, że Leopard nie jest pierwszym dziełem inżyniera Szwaja. Wcześniej zaprojektował oraz wprowadził do sprzedaży roadstera nazwanego Gepard.

duordex

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERIIWIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Intrygująca stylistyka nadwozia Leoparda łączy tradycję z nowoczesnością. Dzięki temu karoseria przez wiele lat będzie wyglądała świeżo, a samochód nie będzie wymagał faceliftingów. Warto podkreślić, że zainteresowanie sprzedażą polskiego roadstera w swoich sieciach sprzedaży wyraził Lotus, a także ekskluzywny Bentley.

Adekwatne do prezencji osiągi zapewnia silnik o pojemności 6 litrów, który został umieszczony pod długą maską. | [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/9880/leopard-3.jpeg',550,412) ) |
| --- | Do polskiego bolidu trafił wprost z... Chevroleta Corvette! Aluminiowa jednostka sprawnie napędzała legendę amerykańskich szos, więc z lżejszym Leopardem, również w dużej mierze wykonanym z aluminium, radzi sobie znakomicie. Układ wydechowy ze stali nierdzewnej, za którego przygotowanie odpowiada, znana pasjonatom tuningu, firma Michael. Do dyspozycji kierowcy jest 405 KM przy 6000 obr./min oraz 542 Nm przy 4400 obr./min. Firma nie przewiduje dalszego wzmacniania samochodu. Zdaniem projektanta, Zbysława Szwaja, osiągi są w zupełności wystarczające. Trudno nie przyznać mu racji - puszczenie sprzęgła oraz dociśnięcie do podłogi pedału gazu sprawia, że 100 km/h osiąga w czasie 4 sekund. Rozpędzanie ustaje przy 250 km/h. To nie kres możliwości Leoparda. 6-biegowa skrzynia biegów pozwoliłaby zbliżyć się do bariery 300 km/h, jednak ze względów bezpieczeństwa prędkość maksymalna została ograniczona przy pomocy elektroniki.

duordex

Nowoczesne technologie trafiły nie tylko do silnika oraz układu przeniesienia napędu. Można je również odnaleźć w zawieszeniu oraz hamulcach. Odpowiednio sztywne sprężyny oraz amortyzatory pewnie dociskają koła do nawierzchni.| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/9880/leopard-6.jpeg',550,412) ) |
| --- | Podwozie w połączeniu z bezpośrednim układem kierowniczym zapewnia doskonałe wyczucie drogi, umożliwiające bezpieczne wykorzystanie osiągów Leoparda. Testy były prowadzone w Wielkiej Brytanii.

duordex

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERIIWIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Spowalnianie nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ za 16-calowymi alufelgami skryto hamulce firmowane przez znane i cenione Brembo. 4-tłoczkowe zaciski oraz tarcze o średnicy 305 milimetrów z przodu wraz z 288-milimetrowymi są aż nadto wystarczające do 1150 kilogramowego nadwozia. Na przedniej osi są montowane opony Dunlopa o wymiarach 225/50/16, na tył trafia ogumienie szersze o 20 mm.

We wnętrzu udało się połączyć tradycję z nowoczesnością. Siedzenia firmy Inter Groclin, przygotowującej fotele m.in. dla Porsche, zostały pokryte wysokogatunkową skóry. Deskę rozdzielczą oraz wykładzinę drzwi i inne detale wnętrza wykonano z twardej skóry przez wiodącą firmę siodlarską DAW MAG z Pleszewa. Chromowane wskaźniki, podobnie jak w autach sprzed lat, trafiły na środek deski rozdzielczej. Bezpośrednio przed kierowcą znalazła się jedynie wyprofilowana kierownica Momo. Włoska firma dostarczyła również gałkę dźwigni zmiany biegów. Wydatny pałąk przeciwkapotażowy, dźwignię hamulca ręcznego oraz wiele innych detali wykonano ze stali nierdzewnej. Leopardy są wyposażane w rozbudowany układ komunikacji bezprzewodowej VDO Fleet Manager. Urządzenie umożliwia pozycjonowanie samochodu przy użyciu łączności satelitarnej, jak również monitorowanie parametrów pracy silnika. Po odpowiednim ustawieniu można mieć pełną informację o stanie silnika odczytywaną przez producenta.

następne
Źródło: następne

W chwili obecnej są prowadzone działania mające na celu uzyskanie homologacji Leoparda. Dokument potwierdzający zgodność samochodu z przyjętymi normami ma zostać wydany pod koniec roku. Wówczas światowe rynki staną otworem dla roadstera z Mielca. Planowane jest również zwiększenie tempa produkcji. W przyszłości niewykluczona jest również sprzedaż Leopardów w Polsce.

duordex

Ktokolwiek chciałby jeździć rasowym, sportowym, ale też eleganckim samochodem, będącym wytworem polskiej myśli technicznej, powinien przygotować 100.000 euro. Odpowiedni stan konta nie gwarantuje, że wyjedziemy Leopardem z salonu zaraz po wpłaceniu gotówki. Samochód powstaje w jednostkowych egzemplarzach, które już w momencie produkcji mają właściciela. Z fabryki wyjechało kilkanaście Leopardów. W celu utrzymania ekskluzywnego wizerunku marki łączna produkcja ma sięgnąć pułapu 200 sztuk. Do tej pory przyjęto też kilkanaście zamówień, jednak ze względu na cenę samochodu odbiorcy pozostają anonimowi. Wśród nich znajduje się król Szwecji oraz znana, hollywoodzka wytwórnia filmowa - 20th Century Fox, która planuje rolę dla Leoparda w swoich produkcjach. Czy ktokolwiek jeszcze wątpi, że polski samochód na światowym poziomie to mrzonka...?

Łukasz Szewczyk

duordex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duordex
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj