Trwa ładowanie...
Moto Target
nowe samochody
05-02-2009 14:43

550 km/h za... 7,5 miliona złotych!

550 km/h za... 7,5 miliona złotych!
d14rsdf
d14rsdf

Samochód, samolot, czy motocykl? Nie jesteśmy pewni, ale wiadomo, że ten szalony wehikuł nazywa się Acabion GTBO i jest swoistym mixem szwajcarskiej i brytyjskiej technologii, włoskiego designu oraz komponentów z amerykańskiego dragstera. Pod tym wszystkim podpisuje się Dr Peter Maskus - genialny szwajcarski inżynier.

Pod ultralekką opływową kapsułą wykonaną z karbonu i włókien szklanych znajduje się silnik 1,3 litra z motocykla Suzuki Hayabusa, dodatkowo wyposażony w turbosprężarkę. Komponenty zawieszenia i układu jezdnego pochodzą zaś od amerykańskich konstruktorów Hot Rodów. Wehikuł Petera Maskusa dysponuje, w zależności od życzeń klienta, mocą 550 lub 700 KM i jest w stanie osiągnąć zawrotną prędkość 600 km/h, którą ograniczono do 550 km/h ze względu na szwajcarskie przepisy w ruchu lądowym!

To nie koniec, bowiem Acabion GTBO jest hybrydą. Dwa małe elektryczne motory uaktywniają się podczas manewrowania, parkowania i jazdy z małymi prędkościami. Powyżej 70 km/h, kierowca tego monstrum musi skupić się na utrzymaniu kierunku jazdy choćby dlatego, że Acabion waży zaledwie 370 kilogramów. W związku z tym stosunek mocy do masy wynosi okrągłe 1500 KM na tonę! Nic dziwnego, że przyspieszenie od 200 do 300 km/h trwa mniej niż pięć sekund. Przy tych osiągach dwuosobowy Acabion imponuje symbolicznym wręcz zużyciem paliwa nie przekraczającym trzech litrów na 100 km (oczywiście przy jeździe z dozwolonymi prędkościami).

Szwajcarski konstruktor chce zbudować 26 sztuk tego pojazdu. Pierwsze trzy egzemplarze już powstają. Produkcja zakończy się w 2011 roku. I jeszcze cena - ponad 1 260 000 funtów czyli około 7,5 miliona złotych! Są jacyś chętni?

Źródło: Acabion; informacja: Mototarget

d14rsdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14rsdf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj