Trwa ładowanie...
porady
01-10-2013 07:32

Odpowiedzialność mechanika za auto pozostawione w warsztacie

Odpowiedzialność mechanika za auto pozostawione w warsztacieŹródło: Thinkstock
d3gxtmo
d3gxtmo

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | Gradobicie, kradzież samochodu, stłuczka. To tylko niektóre z nieprzyjemnych sytuacji, które mogą nas spotkać, gdy pozostawimy auto u mechanika. Niewiele osób wie jednak, w jaki sposób skutecznie dochodzić od fachowca odszkodowania za uszkodzenie lub utratę auta pozostawionego do naprawy.

Wyrokiem z dnia 25 listopada 2004 roku, sygn. akt V CK 234/04 Sąd Najwyższy orzekł, że oddanie samochodu do naprawy stanowi umowę mieszaną, do której należy stosować przepisy regulujące umowę o dzieło i umowę przechowania. W publikacjach omawiających problem odpowiedzialności mechanika za auto pozostawione w warsztacie często jednak pojawia się pogląd, że umowa zawierana w celu naprawy pojazdu jest typową umową o dzieło. W takiej sytuacji w razie uszkodzenia czy też kradzieży pojazdu pozostawionego do naprawy u mechanika zastosowanie miałby jedynie art. 641 § 1 k.c. przewidujący, iż niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia materiału na wykonanie dzieła obciąża tego, kto materiału dostarczył.

d3gxtmo

Czy właściciel samochodu nie ma szans?

Po stronie zmotoryzowanych stanął jednak Sądu Najwyższego, który uznał, że oddający samochód do naprawy w równym stopniu oczekuje, że zostanie on naprawiony, jak i - co jest oczywiste - że będzie mogła go odebrać z warsztatu w stanie nie gorszym niż wówczas, gdy oddawał go do naprawy. Co więcej, Sąd Najwyższy podkreśla, iż samochód oddany do naprawy to nie materiał potrzebny do wykonania dzieła, lecz rzecz, bez której dzieło nie może być wykonane.

Dzięki tym opiniom zmotoryzowani nie są bezbronni w sporze z mechanikiem. Co jeśli przy odbiorze zauważymy straty? Kierowca może pozwać mechanika z art. 355 § 2 k.c. w związku z art. 471 k.c., czyli za naruszenie staranności w przechowaniu samochodu w czasie naprawy.

(fot. PAP/ITAR-TASS/Ryumin Alexander)
Źródło: (fot. PAP/ITAR-TASS/Ryumin Alexander)

Odszkodowanie z OC mechanika

d3gxtmo

Powszechną praktyką wśród mechaników samochodowych jest wykupywanie ubezpieczenia OC za szkody w rzeczach ruchomych znajdujących się w pieczy i pod kontrolą. Stanowi sto znaczne ułatwienie w procesie dochodzenia odszkodowania. Możemy również skierować roszczenie do zakładu ubezpieczeń, w którym wykupiliśmy ubezpieczenie autocasco. Wtedy jednak utracimy prawo do zniżek.

Czy muszę żądać pisemnej umowy?

Rzadko kiedy oddając auto do naprawy spisujemy z mechanikiem pisemną umowę. Nie ma to jednakże wpływu na jej ważność. Zgodnie bowiem z art. 73 k.c. jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Umowa o naprawienie auta ma charakter mieszany, jednak ani umowa o dzieło, ani umowa o przechowanie nie przewidują dla swojej ważności formy pisemnej.

Z dużym prawdopodobieństwem można także stwierdzić, iż w przypadku ewentualnej drogi sądowej nie będzie problemu z udowodnieniem zawarcia umowy - świadczyć o tym mogą m.in. zeznania świadków (np. pracowników warsztatu), billingi telefoniczne itd.

d3gxtmo

Czas na dochodzenie roszczeń

Umowa o dzieło przewiduje dwuletni okres na dochodzenie wynikających z niej roszczeń. Czas ten zaczyna się w dniu oddania naprawionego samochodu, a jeżeli naprawa nie została wykonana, od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miał on być naprawiony. W opisywanym przypadku mamy do czynienia jednakże z umową mieszaną, zatem zgodnie z art. 118 k.c. termin przedawnienia wyniesie aż 10 lat. Jeśli jednak rozpatrujący sprawę sąd uzna, że w powierzeniu samochodu mechanikowi jest element umowy zlecenia, okres, w którym można dochodzić swoich roszczeń, wyniesie dwa lata.

tb, moto.wp.pl

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kradzież samochodu - co robić?

d3gxtmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gxtmo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj