Trwa ładowanie...
27-11-2015 13:32

Wypożyczanie samochodu: ważne zapisy w umowie

Wypożyczanie samochodu: ważne zapisy w umowieŹródło: PAP/Marcin BIelecki
dcd3qmx
dcd3qmx

*Spędzając urlop w miejscu, do którego dotarliśmy samolotem lub pociągiem, albo po prostu wtedy, gdy nasze auto jest w naprawie, jesteśmy często skazani na samochód z wypożyczalni. Jak wybrać właściwą firmę? *

Wypożyczający samochód narażony jest na pułapki i nieplanowane koszty. Niezależnie od tego czy potrzebujemy samochodu na kilka godzin, czy też na kilkadziesiąt dni, konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem zapisów z umowy najmu mogą być przykre i dotkliwe. Zwykle zwracamy uwagę na te oferty, które na pierwszy rzut oka wydają się najtańsze. To jednak nie wystarczy. - Wypożyczając samochód zwróćmy uwagę na trzy rzeczy: treść umowy, stan pojazdu potwierdzony protokołem, a także kwestie związane z tankowaniem - mówi Jacek Sosnowski, prezes firmy Carsson Car Rental.

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak wciąż kluczowe problemy dotyczące sporów z wypożyczalnią wynikają z tego, że wypożyczający nie czytają warunków umowy oraz dołączonych do niej aneksów. To właśnie tam znajdziemy zapisy związane z obowiązkami wypożyczającego, możliwościami udostępnienia pojazdu innemu kierowcy, wymogami dotyczącymi parkowania w określonych miejscach, a nawet zasadami zwrotu auta. W przypadku kwestii spornych wypożyczający jest na przegranej pozycji, jeśli zachował się niezgodnie z wytycznymi określonymi w umowie, którą podpisał. Oto 10 zasad, którymi powinien kierować się wypożyczający samochód.

1. Nie tylko jak najniższa cena
Niska cena nie powinna być argumentem koronnym przemawiającym za daną ofertą. Lepiej uważnie sprawdzić zakres usług zawartych w cenie. Może się okazać, że nie obejmuje ubezpieczenia OC i AC, zniesionego limitu kilometrów i ograniczenia wieku kierowcy, potrzebnych akcesoriów (np. fotelika dziecięcego, bagażnika na narty, odtwarzacza DVD) oraz że nie zniesiono limitu kilometrów. Wszystkie dodatkowe opcje mogą znacząco podnieść ostateczną cenę wypożyczenia pojazdu.

dcd3qmx

2. Musisz mieć odpowiedni wiek i staż za kierownicą
Wypożyczalnie, podobnie jak firmy ubezpieczeniowe, preferują bardziej doświadczonych kierowców. A to oznacza, że młodsi, którzy niedawno zrobili prawo jazdy, mogą mieć problemy z wynajmem pojazdu. Firmy uwzględniają nie tylko staż za kierownicą, ale również wiek klienta. Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko wypadku. Trzeba zatem liczyć się z tym, że nawet jeśli mamy prawo jazdy, to nie uda nam się wypożyczyć samochodu. Najczęściej wiek graniczny wynosi 21 lat.

3. Ilu kierowców będzie uprawnionych do jazdy?
Warto zwrócić uwagę na zawarte w umowie na zastrzeżenia dotyczące osób uprawnionych do prowadzenia samochodu. Niekiedy, za każdego kolejnego kierowcę trzeba dodatkowo dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. W przypadku, gdy zostanie udowodnione, że w chwili powstania szkody samochód prowadziła osoba nieuprawniona, wynajmujący ponosi pełną odpowiedzialność materialną.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

4. Tankowanie: uwaga na drogie paliwo
Zazwyczaj samochód wypożyczany jest z pełnym zbiornikiem paliwa. Choć niejednokrotnie nie ma obowiązku zwrócenia pojazdu z taką samą ilością benzyny lub oleju napędowego (chyba, że zastrzeżono to w umowie), to trzeba liczyć się z tym, że wypożyczalnia naliczy opłatę za tankowanie oraz uwzględni cenę paliwa wyższą niż na stacji. Lepiej zatem samodzielnie wybrać się po paliwo przed zwrotem auta.

dcd3qmx

5. Odbiór samochodów po godzinach
Po godzinach pracy biura także można wypożyczyć samochód. Oczywiście nie za darmo i wiąże się to z dodatkową opłatą, a także wcześniejszym potwierdzeniem właściwej godziny odbioru. Jeśli nie ma żadnego istotnego powodu, aby odebrać samochód później, to lepiej wybrać się do wypożyczalni w godzinach jej pracy.

6. Należy uważnie obejrzeć samochód
W trakcie odbioru pojazdu warto go obejrzeć z każdej strony. Choć trudno podejrzewać pracowników firmy o złą wolę, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że mogą przeoczyć drobne uszkodzenia spowodowane przez poprzedniego klienta. Należy zwrócić uwagę na elementy nadwozia, które dość łatwo uszkodzić w trakcie codziennej eksploatacji: drzwi, zderzaki, błotniki a także ogumienie oraz felgi. We wnętrzu obejrzyjmy przede wszystkim tapicerkę foteli i kanapy. Wszelkie zauważone uszkodzenia powinno się uwzględnić w protokole wypożyczenia. W przeciwnym wypadku, możemy zostać obciążeni za szkodę, której nie popełniliśmy.

7. Warunki ubezpieczenia
Samo ubezpieczenie OC to nie wszystko, aby spokojnie podróżować wynajętym samochodem. W ramach dodatkowej polisy można jeszcze wykupić ochronę na wypadek np. aktu wandalizmu lub kradzieży. Warto zwrócić uwagę również na postępowanie w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, uszkodzeń wnętrza (także zabrudzeń) i akcesoriów (fotelik, nawigacja, tablet) oraz braku dokumentów. Należy także mieć na względzie wszelkie kwestie związane z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela i zapisy dotyczące obciążenia wypożyczającego dodatkową kwotą, stanowiącą określony procent wartości samochodu. Listę zakwestionowanych klauzul związanych z wyłączeniem odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia można przejrzeć w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2012 roku, który poświęcono wypożyczalniom samochodów.

dcd3qmx

8. Dzienny limit kilometrów
To jedno z najczęściej wprowadzanych zastrzeżeń od umów wypożyczenia samochodu: ograniczenie dotyczące dziennego przebiegu. Limit wyraźnie ogranicza swobodę poruszania się pojazdem. Po jego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr. Warto zatem sprawdzić, czy nieco droższa oferta konkurencji bez limitu kilometrów, nie okaże się w ostatecznym rozrachunku korzystniejsza.

9. Dopłata za nawigację
Wypożyczenie nawigacji to koszt nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Nie mamy przy tym gwarancji, że urządzenie zawiera aktualne mapy. Już po paru dniach koszt użytkowania jest wyższy niż cena zakupu nowego zestawu GPS. Alternatywnie można skorzystać z bezpłatnej aplikacji w smartfonie. Jeśli jednak będziemy używać aplikacji, która pobiera dane z internetu, to w razie wyjazdy za granicę będziemy narażeni na wysokie koszty transmisji danych.

10. Fotelik lub podkładka dla dziecka

Zwykle wszelkie dodatkowe akcesoria umożliwiające bezpieczny przewóz dzieci takie jak foteliki czy podkładki dostępne są za dodatkową opłatą. Przed wypożyczeniem lepiej sprawdzić ofertę cenową. W sytuacji dłuższego wypożyczenia auta może się okazać, że za udostępnienie fotelika zapłacimy więcej niż wynosi jego wartość. Ponadto, lepiej z wyprzedzeniem zweryfikować dostępność akcesoriów, by uniknąć sytuacji, gdy w trakcie odbioru auta zabrakło fotelików w wypożyczalni.

Tomasz Okurowski

dcd3qmx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcd3qmx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj