Trwa ładowanie...

Indie: motoryzacyjny orient

Indie: motoryzacyjny orientŹródło: sxc.hu
d2w4u0l
d2w4u0l

Zdecydowana większość z nas wiedzę o Indiach czerpie z książek i filmów. Najczęściej opowiadają one jednak o czasach kolonialnych lub nawiązują do bogatej tradycji tamtejszej baśni. Tymczasem Indie są jednym z najszybciej rozwijających się krajów, a motoryzacja na dobre wyparła tam bardziej tradycyjne środki lokomocji. Nie zmienił się jednak pełen fantazji stosunek Hindusów do życia, dzięki czemu samochodowa rzeczywistość jest tam nie mniej barwna niż najpiękniejsze sari.

Indie, drugi pod względem liczebności obywateli kraj na świecie, to państwo wielkich metropolii. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że 13-milionowy Bombaj, 11-milionowe Delhi czy prawie 5-milionowa Kalkuta są pod względem komunikacji tak zorganizowane jak Tokio czy Jokohama. W Indiach na wielu skrzyżowaniach ruch nie jest zależny od sygnalizacji. Samochody, riksze i jednoślady jeżdżą jednocześnie ze wszystkich stron i we wszystkich kierunkach. Europejczykowi może się wydawać, że nie dochodzi tam do ciągłych karamboli, tylko dzięki jakiemuś dodatkowemu zmysłowi, który pozwala wszystkim dojechać do celu - podobnie jak dzieje się to w przypadku przemierzających morza ławic ryb.

Z drugiej jednak strony w Indiach łatwo nabrać przekonania, że miejscowi kierowcy bagatelizują wszelkie zagrożenie. Być może wiąże się to z przekonaniami religijnymi Hindusów. Wyznający hinduizm mieszkańcy Indii wierzą w reinkarnację, a ta zakłada, że każdy byt przechodzi szereg przeobrażeń wcielając się w coraz bardziej zorganizowaną i godną postać, aż do połączenia się ze stwórcą. W takim ujęciu wypadek samochodowy może więc być częścią planu, który doprowadzić ma hindusa do wiecznego szczęścia.

Długie korki i intuicyjne zasady pokonywania skrzyżowań to nie wszystkie wyróżniki indyjskiego sposobu lokomocji. Szokujący może być również sposób, w jaki piesi przechodzą tam przez ulicę. Jeśli wydaje Wam się, że kierowcy zatrzymają się, by przepuścić pieszych na drugą stronę, to jesteście w błędzie. Śmiercią grozi również sposób, w jaki niektórzy użytkownicy dróg używają swoich pojazdów. Zobaczcie to na kolejnych filmach.

tb/lop/lop

d2w4u0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w4u0l
Więcej tematów