Trwa ładowanie...

Czego nie wolno robić w trakcie kontroli drogowej?

Czego nie wolno robić w trakcie kontroli drogowej?Źródło: PAP/Tomasz Gzell
d4jpwt5
d4jpwt5

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | *Kontrola drogowa może być stresującym przeżyciem, szczególnie kiedy nie znamy swoich obowiązków i uprawnień, a więc tak naprawdę nie do końca wiemy co nas czeka. *

Czy zawsze musimy się zatrzymać?

d4jpwt5

Zdecydowanie nie mamy obowiązku zatrzymywać się w sytuacji, gdy znajdujemy się na obszarze niezabudowanym, a zatrzymuje nas osoba, która nie jest umundurowana. Jest tak nawet wtedy, gdy zatrzymująca nas osoba posiada tzw. tarczę (popularnie lizak), a my mamy uzasadnione wątpliwości, czy jest ona funkcjonariuszem policji lub innej straży. Zgodnie z przepisami policjant nieumundurowny nie ma prawa żądać od uczestników ruchu zatrzymania pojazdu do kontroli poza obszarem zabudowanym. Inaczej wygląda sytuacja, gdy policjant jest umundurowany – ma on prawo zatrzymać nas także na obszarze niezabudowanym.

W każdej jednak sytuacji, gdy ze względu na okoliczności powstaje u nas wątpliwość, czy usiłująca nas zatrzymać do kontroli osoba jest funkcjonariuszem policji czy też innej straży, należy skonstatować się z najbliższa jednostką policji i powiadomić dyżurującego policjanta o tym fakcie.

Ucieczka przed kontrolą?

Zdarza się, że kierowcy decydują się na podjecie ucieczki na widok zatrzymującego ich patrolu policji. Może to być zgubne w konsekwencjach. Patrol zazwyczaj już wcześniej „namierzył” zatrzymywany pojazd i policjanci są w stanie ustalić numer rejestracyjny pojazdu. Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń (art. 92 par 2 i 3 kodeksu wykroczeń) osoba, która w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu podlega karze aresztu albo grzywny. Co więcej, w sytuacji udowodnienia kierującemu, iż dopuścił się wskazanego wykroczenia, Sąd może zdecydować o orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów w stosunku do ukaranego. Zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony na okres od 6 miesięcy nawet do 3 lat (art. 29 par 1 kodeksu wykroczeń).

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Czy możemy opuścić pojazd?

Podejmując decyzję, że zgodnie żądaniem funkcjonariusza poddajemy się kontroli drogowej, należy zatrzymać się w miejscu wskazanym przez policjanta, a następnie nie opuszczając pojazdu uchylić szybę. Nasze dłonie powinny spoczywać na kierownicy. Tak powinniśmy oczekiwać na nadejście funkcjonariusza. Zakaz opuszczania pojazdu (na tym etapie kontroli) jest uzasadniony tym, że funkcjonariusz może potraktować nasze inne zachowanie jako próbę ucieczki lub ataku na funkcjonariusza.

d4jpwt5

Czy policjant powinien się przedstawić?

Policjant powinien rozpocząć kontrolę od przedstawienia się, tj. ma on obowiązek podać zatrzymanemu uczestnikowi ruchu swój stopień, imię, nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Legitymacje policjant pokazuje na prośbę kierowcy, chyba że zatrzymał nas policjant nieumundurowany, który ma obowiązek okazania legitymacji służbowej bez naszego wezwania. Okazanie legitymacji musi nastąpić w taki sposób, aby zatrzymany uczestnik ruchu miał rzeczywistą możliwość zidentyfikowania funkcjonariusza, a także np. spisania jego danych osobowych.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Zakup używanego auta z zagranicy. Te dokumenty musisz mieć

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
Źródło: (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Jest jednak wyjątek, który pozwala policjantowi na przystąpienie do kontroli bez wcześniejszego przedstawienia się. Ma to miejsce w sytuacji gdy funkcjonariusz zatrzymuje pojazd w wyniku pościgu, lub zatrzymuje pojazd co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa, a także jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w zatrzymywanym pojeździe znajdują się osoby, które popełniły przestępstwo.

d4jpwt5

Przepisy regulujące postępowanie podczas kontroli drogowej.

Zasady przeprowadzania kontroli drogowej regulowane są w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. z dnia 24 lipca 2008 r.) wydanym na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Zakup używanego auta z zagranicy. Te dokumenty musisz mieć

tb/

d4jpwt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jpwt5
Więcej tematów