ycipk-2rvoyp

Zmęczony kierowca tak samo niebezpieczny jak pijany

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmęczony kierowca tak samo niebezpieczny jak pijany
(Policja)
ycipk-2rvoyp

Przemęczony kierowca jest równie groźny na drodze jak pijany. Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje czas pracy kierowców ciężarówek, ale przypomina, że kierowcy samochodów osobowych także powinni dbać o odpoczynek.

- W upalne dni trzeba częściej robić przerwy. Choć chęć szybkiego dotarcia do celu podróży jest silniejsza niż rozsądek - trzeba częściej odpoczywać. Najlepiej zatrzymywać się co półtorej, dwie godziny - mówi Alvin Gajadhur rzecznik ITD.

Według europejskich danych należymy do narodów, które za kółkiem robią sobie najmniej przerw. Polscy ankietowani przyznali, że przerwę w prowadzeniu samochodu robią sobie średnio po 4 godzinach i 10 minutach jazdy. Tymczasem w Hiszpanii czas ten wyniósł 2 godziny i 47 minut, we Francji 2 godziny i 52 minuty, w Holandii 2 godziny i 54 minuty, a w Wielkiej Brytanii 2 godziny i 55 minut.

ycipk-2rvoyp

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

- Przekraczanie norm czasu pracy kierowców zdarza się dość często - dodaje Gajadhur. Gdy organizowany jest długi wyjazd za granicę, autokaru czy ciężarówki, nie może prowadzić jeden kierowca. Musi on mieć zmiennika. Alvin Gajadhur wyjaśnia, że zgodnie z przepisami jeden kierowca może maksymalnie prowadzić pojazd 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni 9 godzin. Załoga dwuosobowa może maksymalnie prowadzić pojazd 20 godzin.

- Przemęczony kierowca bardzo łatwo może doprowadzić do wypadku, zdarza się to najczęściej w nocy lub nad ranem - tłumaczy rzecznik ITD. Gdy jest prosta droga, a większość pasażerów śpi i jest cisza, kierowca także bardzo łatwo może zasnąć.

ycipk-2rvoyp

Statystyki pokazują, że połowa naruszeń jakie wykrywa ITD dotyczą czasu pracy kierowców.

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

Przygotuj swoje auto na wakacje i zamów przegląd za 49,99 zł!

ycipk-2rvoyp
Polub WP Moto
ycipk-2rvoyp
ycipk-2rvoyp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2rvoyp