ycipk-28gouy

Wyższe kary za brak OC

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyższe kary za brak OC
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
ycipk-28gouy

Brak OC w 2012 r. będzie kosztował kierowcę samochodu osobowego 3 tys. zł. W pewnych przypadkach nie trzeba jednak płacić całej kary.

Od 1 stycznia nastąpiła zmiana sposobu naliczania tej opłaty karnej. Jej wysokość nie jest już kalkulowana na podstawie kursu euro, ale minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce i stanowi jego dwukrotność. Skutkiem zmian jest to, że kara za brak OC wzrosła z 1 980 do 3 000 złotych w przypadku samochodu osobowego. W przypadku braku ubezpieczenia tylko przez kilka dni właściciel pojazdu zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni – 20 proc. (600 zł), a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej (1500 zł).

Nieubezpieczonych czekają trudne czasy, nie tylko ze względu na wzrost wysokości kar. Od 11 lutego 2012 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które zaostrzają konsekwencje braku OC. Nieubezpieczony kierowca zapłaci drożej za spowodowany wypadek. Fundusz będzie bowiem zobowiązany do dochodzenia od niego nie tylko odszkodowania, wypłaconego ofiarom wypadku, ale również poniesionych przez siebie kosztów związanych z tą wypłatą z tytułu likwidacji szkody.

ycipk-28gouy

Również sam UFG przygotowuje działania mające ograniczyć liczbę nieubezpieczonych kierowców. - Od początku roku uruchamiamy nowe narzędzie informatyczne pozwalające na wykrywanie przerw w ubezpieczeniu danego pojazdu i na stałe monitorowanie bazy danych polis OC pod tym kątem - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. - W ten sposób, jeżeli nieubezpieczony pojazd nie zostanie wykryty podczas kontroli drogowej, zrobi to system komputerowy funduszu.

Źródło: UFG

tb/

Polub WP Moto
ycipk-28gouy
ycipk-28gouy
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28gouy