Trwa ładowanie...

Wszyscy piesi będą musieli nosić odblaski?

Share
Wszyscy piesi będą musieli nosić odblaski?
Źródło: Policja.pl
d38l68m

Obowiązek używania elementów odblaskowych nie tylko dla dzieci, ale wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu, zakłada poselski projekt zmian w kodeksie drogowym, nad którym toczą się prace w parlamencie.

Do tej pory, zgodnie z przepisami, zobowiązane do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu są dzieci w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Poselski projekt autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zakłada, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek używać elementów odblaskowych. Wyjątek od tej zasady będzie stanowić poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę jedynie z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Problem jak zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej.

d38l68m

- Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, czy nawet przechodzący przez jezdnię jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy, niż gdyby te odblaski miał - przypomina rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. - Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego.

Wprowadzenie nowych przepisów ma poprawić bezpieczeństwo, jednak może też obrócić przeciw pieszym. Nie jest wyznaczona wysokość mandatu za brak elementu odblaskowego, a to oznacza, że zgodnie z art. 79 kodeksu wykroczeń, uczestnik ruchu łamiący inne przepisy kodeksu drogowego lub wydane na jego podstawie, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 tys. złotych. Oczywiście nie należy się spodziewać tak wysokich kar, ale piesi, którzy nie dostosują się do przepisów nie tylko będą mniej bezpieczni, ale też mogą zostać ukarani grzywną.

Co roku w wielu miejscach w kraju prowadzone są akcje informacyjne i spotkania, na których odblaski rozdawane są zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Pod koniec 2012 roku w ramach akcji "Chroń życie, załóż odblask!" rozdano kilkaset tysięcy odbijających światło naklejek i opasek w parafiach rzymskokatolickich na terenie województwa mazowieckiego. Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku zginęło 3500 osób, w tym ponad 1000 pieszych.

sj, moto.wp.pl

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Kliknij i kup opaskę odblaskową w niskiej cenie!

d38l68m

Podziel się opinią

Share
d38l68m
d38l68m
Więcej tematów