WP

Wakacje - czarny sezon motocyklowy?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wakacje - czarny sezon motocyklowy?
(Thinkstock)
WP

Wakacje to czas, w którym niesnaski na linii kierowcy-motocykliści przybierają na sile. Kto w tym sporze ma rację? Nikt albo każdy po trochu a tracą... wszyscy.

Wspólne korzystanie z dróg przez użytkowników samochodów i motocyklistów bywa problematyczne. Widać to zwłaszcza w wakacje - walka o miejsce na jezdni, o pierwszeństwo i o co jeszcze tylko można trwa w najlepsze. Ofiar - w tym śmiertelnych - niestety nie brakuje.

Na początku należy zauważyć, że aż 81,5 proc. wypadków powodowanych jest z winy kierujących. Oznacza to, że zarówno kierowcy, jak i motocykliści, powinni szczególnie uważać na to, co robią. Inna sprawa, że sami motocykliści powodują mniej wypadków (choć trzeba też uwzględnić że na ulicach jest mniej jednośladów od samochodów) - z ich winy w 2012 r. doszło do 994 zdarzeń, w których zginęło 151 osób a ponad 1 000 zostało rannych. Ogółem motocykliści uczestniczyli w 2 395 wypadkach, w których zginęło 240 z nich oraz 12 pasażerów.

WP
(fot. Policja.pl)
Podziel się

Jakie błędy najczęściej popełniają? Z policyjnych statystyk wynika, że głównymi grzechami miłośników maszyn są niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości. Do aż 1/3 wypadków z winy motocyklistów dochodzi w lipcu i sierpniu. Szczególnie feralnymi dniami są soboty oraz niedziele.

Czystego sumienia nie mają też kierowcy. Wypadki, w których został poszkodowany motocyklista są najczęściej, bo w 93 proc. przypadków, powodowane przez samochody - osobowe lub ciężarowe. Wśród przyczyn najczęściej znajdziemy nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu oraz niewłaściwa zmiana pasa ruchu.

Walka o pierwszeństwo jest powszechnym i niebezpiecznym grzechem zmotoryzowanych. Przyczyny wypadków wskazują, że zarówno kierowcy jak i motocykliści powinni często zerkać w lusterka a także z wyprzedzeniem sygnalizować swoje manewry. Czy istnieje sposób na skłonienie tych dwóch grup użytkowników dróg do współpracy? Mandaty i punkty karne to środki raczej dyscyplinujące, które uzupełniane są akcjami informacyjnymi lub kampaniami społecznymi. Najnowsza z nich, "Równi na drodze", zachęca uczestników ruchu do "podzielenia się" drogą i wzajemnego szacunku.

WP

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Motocykle w supercenach. Sprawdź najnowsze oferty!

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP