Trwa ładowanie...
d4gv5ap

Uchwalono obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchwalono obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych
(PAP/Grzegorz Michałowski)
d4gv5ap

Posłowie przyjęli projekt przepisów, nakładających na pieszych nowy obowiązek. Chodzi o nakaz noszenia kamizelek odblaskowych po zmroku. Pieszym, którzy nie dostosują się do nakazu, będzie grozić grzywna w wysokości do 3 tys. zł.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2012 roku miało miejsce 10,3 tys. wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich 1 167 osób. Choć zdecydowana większość z takich zdarzeń ma miejsce na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach, duże niebezpieczeństwo jest związane z ruchem pieszych na poboczach dróg w terenie niezabudowanym. Nocą właściwie niemożliwe jest zauważenie na czas pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych. Wypadków o podobnym scenariuszu było w 2012 roku 447, a zginęło w nich 59 osób. Wiele wskazuje na to, że niebawem takich zdarzeń będzie mniej. Posłowie SLD przygotowali projekt przepisów, który nałożył obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej na pieszych, poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym wzdłuż dróg, przy których nie ma chodnika.

Dlaczego to takie ważne? Pieszy, idący po zmroku bez elementów odblaskowych, jest widoczny z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, w ciągu sekundy pokonuje 25 metrów. Nie daje to praktycznie żadnych szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów i nie będzie miał problemów z ominięciem go.

 (fot. Policja.pl)

Posłowie SLD chcieli, by nowe prawo raczej promowało bezpieczne zachowania, zamiast stać się batem na pieszych, dlatego też nie przewidzieli kar za ignorowanie nakazu noszenia odblaskowych kamizelek. Paradoksalnie może to jednak obrócić się przeciwko pieszym. Jak bowiem informuje "Dziennik Gazeta Prawna", policja zamierza egzekwować przepisy na zasadach ogólnych, a zgodnie z art. 79 kodeksu wykroczeń, uczestnik ruchu łamiący inne przepisy kodeksu drogowego lub wydane na jego podstawie, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 tys. złotych. Oczywiście nie sposób podejrzewać, że taka będzie standardowa kara za ignorowanie nakazu noszenia kamizelki, ale jej wysokość będzie uznaniowa i to od decyzji policjanta będzie zależeć to, jak wysoki mandat otrzymamy.

d4gv5ap

Warto przyjrzeć się również kwestii orzekania winy za wypadki drogowe z udziałem pieszych. Skoro obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej został uchwalony, winą lub współwiną za wypadek może zostać obciążony pieszy, który zignoruje nakaz i zostanie potrącony. Jeśli jednak do potrącenia dojdzie na poboczu oświetlonej drogi, brak odblasków nie będzie miał znaczenia dla policji. Taka okoliczność może zostać jednak wykorzystana przez ubezpieczyciela do zaniżenia wartości odszkodowania wypłaconego potrąconemu pieszemu.

tb/mw/tb, moto.wp.pl

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

Kamizelki odblaskowe w świetnych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

d4gv5ap

Podziel się opinią

Share

d4gv5ap

d4gv5ap