WP
WP

Strefa zamieszkania: jak się po niej poruszać?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jakie są obowiązki kierowcy, który wjeżdża w strefę zamieszkania? Czy ma on tam jakieś uprawnienia?

Początek i koniec strefy zamieszkania wyznaczają charakterystyczne, szerokie znaki przedstawiające domek, samochód, pieszego oraz osobę grającą w piłkę. Znak ten dobrze oddaje sedno przekazu - strefa zamieszkania to obszar, który wyznacza się zwykle na miejskich osiedlach w celu zwiększenia bezpieczeństwa ich mieszkańców. Strefa ogranicza prawa kierowców, dając jednocześnie pieszym dużą swobodę ruchu.

Strefa zamieszkania jest w zasadzie rodzajem enklawy, w której pieszy ma zawsze pierwszeństwo i może korzystać z całej szerokości drogi. Oznacza to, że pieszy ma prawo do spacerowania środkiem jezdni, a kierowcy muszą się do tego dostosować. W przeciwieństwie do innych terenów w strefie zamieszkania dzieci poniżej 7 roku życia mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.

WP
(fot. materiały prasowe)
Podziel się

Zmotoryzowanym kłopoty może sprawiać newralgiczna kwestia parkowania. W strefie tego rodzaju postój możliwy jest tylko w wyznaczonych miejscach. Parkowanie w nieodpowiednim miejscu może skończyć się nałożeniem blokady na koła lub nawet odholowaniem na koszt właściciela.

Strefa zamieszkania ogranicza dozwoloną prędkość do 20 km/h, przy czym na jezdni można spodziewać się wielu progów zwalniających. Warto też pamiętać, że wyjeżdżając ze strefy kierowca występuje w roli włączającego się do ruchu, co oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa innym użytkownikom drogi.

Źródło: korkowo.pl

WP

ll/moto.wp.pl

Kodeks drogowy 2014

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP