Trwa ładowanie...
ycipk-2yz82t

Rewolucja na stacjach LPG

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rewolucja na stacjach LPG
ycipk-2yz82t

Być może już za dwa lata kierowcy w Polsce będą mogli samodzielnie tankować autogaz. Na wprowadzeniu samoobsługi na stacjach LPG sieci paliwowe oszczędzą nawet ponad 3 mln zł miesięcznie. To może jednak oznaczać, że pracę może stracić nawet kilka tysięcy osób - podaje "Gazeta Prawna".

Zdaniem ekspertów wprowadzenie samoobsługi zrewolucjonizowałoby krajowy rynek autogazu. W ich opinii dostępność tego paliwa byłaby jeszcze większa – dystrybutory LPG mogłyby się pojawić na stacjach, które nie prowadziły sprzedaży gazu ze względu na konieczność zatrudnienia dodatkowych, przeszkolonych pracowników do obsługi takich urządzeń oraz w sieciach automatycznych.

Jednorazowo pojedyncza stacja zaoszczędzi ok. 3 tys. zł (etat, szkolenia, specjalny uniform dla pracownika), miesięczne oszczędności wyniosą zaś ok. 2 tys. zł z tytułu wynagrodzenia dla pracownika stacji. Dla sieci oznacza to ograniczenie kosztów na poziomie 0,6-3,8 mln zł miesięcznie.

ycipk-2yz82t

Są jednak pewne zagrożenia. Gdyby na samoobsługę zdecydowały się wszystkie stacje prowadzące sprzedaż autogazu pracę mogłoby stracić nawet kilka tysięcy osób. Kto jeszcze poniesie koszty zmian? Na razie nie wiadomo. Wszystko zależy od tego kogo przepisy obciążą obowiązkiem szkolenia kierowców z samoobsługi.

W Polsce działa ok. 6,7 tys. stacji LPG. Dzięki samoobsłudze z pewnością przybędzie nowych punktów sprzedaży tego paliwa. Nie oznacza to jednak, że łączna liczba takich stacji wzrośnie. Z rynku eliminowane będą bowiem stacje oferujące wyłącznie gaz.

Nad zmianą przepisów, które umożliwią kierowcom tankowanie gazu płynnego bez pomocy pracownika stacji, pracuje Ministerstwo Gospodarki. Za potrzeba takich zmian opowiedziały się Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Organizacja Gazu Płynnego, które jeszcze z początkiem br. zwróciły się z odpowiednim wnioskiem do ministerstwa. Pomysł spodobał się urzędnikom. Tym bardziej, że podobne rozwiązania od lat funkcjonują w wielu krajach europejskich. Z samodzielnym tankowaniem gazu nie mają problemów m.in. kierowcy w Niemczech, Francji, Holandii, Estonii a od niedawna Włoch.

Według Marcina Szpondra z POPiHN-u polski rynek jest już gotowy na takie rozwiązanie, choć jak zaznacza, oczywiście jego wdrożenie wymaga szczegółowych ustaleń tak, by nie ucierpiało na tym bezpieczeństwo użytkowników pojazdów na LPG. Nowelizacja przepisów to – jak się dowiedzieliśmy – kwestia około dwóch lat. Według planów na dostosowanie do zmian obowiązywać będzie dwuletni okres przejściowy.

ycipk-2yz82t

Źródło: [

Podziel się

]( http://wnp.pl )

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yz82t

ycipk-2yz82t
ycipk-2yz82t