Trwa ładowanie...
11-01-2013 09:28

Nowe prawa jazdy po 19 stycznia

Share
Nowe prawa jazdy po 19 styczniaŹródło: PAP/Rafał Guz
d3hx3it

Już 19 stycznia wchodzą w życie niektóre zapisy przyjętej w 2011 roku Ustawy o kierujących pojazdami. Poza zmianami dotyczącymi egzaminu dla kandydatów na kierowców nowe prawo wymusiło opracowanie nowego wzoru prawa jazdy.

Wprowadzenie nowego wzoru tego dokumentu nie oznacza obowiązku natychmiastowej jego wymiany. Z czasem będzie jednak musiał zrobić to każdy. Dotychczasowe prawa jazdy, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033. Blankiety nowego dokumentu zaprezentowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Nowe dokumenty będą posiadały kolorowe zdjęcie posiadacza i nowoczesne zabezpieczenia, m.in. naniesiony mikrodruk i hologram.

Przepisy dotyczące prawa jazdy, które wejdą w życie od 19 stycznia 2013 r., sprawią, że w ofercie ośrodków szkolących kierowców pojawią się nowe propozycje. Prawo jazdy kategorii AM uprawniające do kierowania skuterami i mikrosamochodami będzie można uzyskać już w wieku 14 lat. Pojawi się też kategoria A2 na lekkie motocykle o mocy do 35 kW dostępna dla 18-latków. Wzór prawa jazdy trzeba było więc dostosować do nowych warunków prawnych, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w unijnej dyrektywie 2011/94/UE. Prawo jazdy będzie wydawane na 15 lat. Nie oznacza to oczywiście, że po upływie tego czasu wygasają uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Ważność straci jedynie dokument, który to potwierdza.

(fot. PAP/Rafał Guz)
Źródło: (fot. PAP/Rafał Guz)

PWPW poinformowała, że podpisała umowy na wdrożenie systemu teleinformatycznego wspierającego proces egzaminowania kandydatów na kierowców z 14 spośród 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego - wszystkimi na Mazowszu oraz ośrodkami w Krakowie, Częstochowie, Rzeszowie i Zielonej Górze, Bydgoszczy, Włocławku, Opolu i Legnicy. Podmiotem współpracującym z pozostałymi WORD-ami jest Instytut Transportu Samochodowego.

d3hx3it

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych dwadzieścia pytań, będzie miał 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. Do poprzednich pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, a więc i możliwości poprawienia ich.

tb/

d3hx3it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hx3it
d3hx3it
Więcej tematów