Małe lusterka w niemieckich autach z dawnych lat. Wiemy, jaka była ich rola

Volkswageny, audi, mercedesy, a także skody i seaty z przełomu XX i XXI w. łączy jedna cecha: dziwnie małe lusterko z prawej strony. Nie do końca wiadomo, czemu miało służyć. Aerodynamice? Obniżeniu kosztów? Prawdy trzeba szukać gdzie indziej. Na chodnikach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Volkswagen Golf przyzwyczaił nas do widoku małego lusterka z prawej strony.
Volkswagen Golf przyzwyczaił nas do widoku małego lusterka z prawej strony. (Materiały prasowe, Fot: Volkswagen)
WP

Tematem zajął się serwis Jalopnik. Przedstawili swoje dwie teorie, czemu miały służyć zmniejszone lusterka. Pierwsza z nich dotyczy szerokości ulic. Drogi w europejskich miastach są wąskie, nieprzystosowane do samochód, które to ciągle rosną. Stąd w walce o drogocenne centymetry producenci mieli zdecydować się poświęcić prawe lusterko.

Mercedes też instalował mniejsze lusterka po stronie pasażera. Materiały prasowe
Podziel się
WP

Nie tłumaczy to jednak dlaczego ten trend został zaprzestany. Druga teoria jest więc dużo bardziej prawdopodobna. Według niej, małe lusterka mają sprawić, że zaparkowany przy chodniku samochód będzie zajmował mniej miejsca. Dzisiaj, gdy większość aut jest wyposażona w elektrycznie składane lusterka, mało estetyczne rozwiązanie przestało mieć sens.

Oczywiście można się zastanawiać, czy nie był to wyimaginowany problem. Wszak nawet gdyby pieszy czy rowerzysta wpadł na lusterko, to w większości wypadków złożyłoby się na skutek uderzenia. Jednak to tłumaczenie ma największy sens sens.

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP