Kolejny wyciek ropy, tym razem w Chinach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejny wyciek ropy, tym razem w Chinach
(PAP/Mirosław Trembecki)

Chińskie władze zamknęły główny port na północy kraju, Dalian, po eksplozji rurociągu, która doprowadziła do wycieku ropy do morza - podała w poniedziałek agencja Reutera.

Przez Dalian tankowcami dostarczana jest ropa z zagranicy i eksportowane wyprodukowane na miejscu paliwa. Znajdują się tam należące do największych w Chinach rezerwy ropy.

Firma paliwowa PetroChina, należąca do państwowego giganta China National Petroleum Corp (CNPC), która dysponuje dwiema głównymi rafineriami w Dalian, by poradzić sobie z tygodniowym zamknięciem portu, zaczęła ograniczać produkcję w jednej z nich.

- Port został zamknięty zaraz po eksplozji. Mamy tygodniowy plan awaryjny, ale liczymy, że wyciek zostanie oczyszczony jak najszybciej - powiedział Reuterowi jeden z miejscowych biznesmenów.

Chińskie służby morskie próbują zebrać plamę ropy zajmującą prawie 50 km kw. Z pożarem, do którego doszło po wybuchu w piątek wieczorem, przez ponad 15 godz. walczyły setki strażaków. Eksplodowała rura, którą przesyłano ropę z tankowca do zbiorników magazynowych.

- Do niedzieli wieczorem rozstawiono około 7 km pływających zapór, pracuje też 20 zgarniaczy, które odcedzają ropę, by oczyścić plamę - informują miejscowe gazety.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.