Trwa ładowanie...
ycipk-3e3psk

Kary za brak OC w górę w 2017 r.

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kary za brak OC w górę w 2017 r.
(East News/Agencja SE/Mariusz Grzelak)
ycipk-3e3psk

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego samochodu, a to oznacza, że za brak takiej polisy przewidziana jest kara. Jej wysokość zależna jest od płacy minimalnej. Z tego powodu zapominalscy zapłacą w 2017 r. więcej.

Jeśli samochód nie posiada ważnego ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni, to do tej pory kara przewidziana za takie uchybienie wynosiła 3700 zł. W 2017 roku będą to już 4000 zł. Mniej kosztuje, jeśli o braku polisy przypomni się wcześniej. Od 4 do 14 dni jest to połowa powyższej kwoty, czyli 2000 zł, a za spóźnienie do 3 dni kara wynosić będzie 800 zł.

ycipk-3e3psk

Należy pamiętać, że polisa OC przedłużana jest automatycznie, jeśli nie zostanie wypowiedziana. Jednak dzieje się tak tylko w momencie, gdy była zawarta przez aktualnego właściciela samochodu. Po zakupie auta OC obowiązuje tylko do końca okresu, na który została wykupiona i nowy właściciel musi pamiętać o zawarciu nowej polisy. Dlatego po nabyciu używanego pojazdu należy dokładnie sprawdzić, do kiedy ma ważne ubezpieczenie. W ten sposób uniknie się ewentualnej kary.

Jeszcze kilka lat temu zapominalscy mogli liczyć na to, że nikt ich nie skontroluje. Od 2013 roku działa jednak tzw. „wirtualny policjant”. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada specjalny program, który cały czas przeszukuje bazę danych, aby znaleźć podejrzanych o brak ważnej polisy. Tylko w ten sposób w każdym miesiącu wyłapywanych jest 4000 kierowców, którzy nie wykupili ubezpieczenia OC.

źródło: TVN Turbo

sj, Wirtualna Polska

ycipk-3e3psk

Ministerstwo Podróży poleca: BlaBlaCar najlepszym sposobem na tanią podróż!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e3psk

ycipk-3e3psk
ycipk-3e3psk