Jakie opony do samochodu zakupić?
Wybór odpowiednich opon jest bardzo ważny, aby jazda była komfortowa i bezpieczna. Jednak zależy on od przede wszystkim warunków pogodowych, uwarunkowanych przeważnie przez porę roku. Latem wybierzmy opony letnie, zaś zimą, chcąc uniknąć przymaźnięcia kół i zachować bezpieczeństwo na oblodzonej drodze, musimy założyć opony zimowe. Jak je wybrać i czym się charakteryzują? Sprawdźmy więc.
Opony letnie
Jak sama nazwa wskazuje, to opony stosowane i polecane na wycieczki wiosną oraz latem i jesienią. Oczywiście jeżeli podłoże jest suche. Opony letnie zapewniają stabilność i przyczepność samochodu podczas dobrych warunków. Są one wybierane pod względem przemyślanych ilości wycieczek i kilometrów tras. Zbyt duże wysłużenie się bieżników opon samochodów powoduje możliwość wpadnięcia w poślizgi na śliskiej, mokrej od deszczu nawierzchni. Pamiętajmy zatem na bieżąco sprawdzać stan kół i pilnować, aby opony zawsze miały powietrze.
Opony zimowe
Najczęściej są kupowane jesienią, gdy blisko już do zimy. Jak powszechnie wiemy, przeznaczone są do bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach na drodze, mokrej, skutej lodem czy zaśnieżonej.
Tak jak w przypadku letnich opon, nasze zimowe powinny mieć powietrze, abyśmy mogli bezpiecznie podróżować. Oprócz tego, muszą one być grubsze, mieć co najmniej 3,5 mm głębokości, czyli znacznie więcej aniżeli opony letnie. Jednak opony zimowe co ciekawe i wygodne, możemy założyć nawet na tylko dwa koła, w zależności od napędu auta. Warto zrobić testy opon zimowych i sprawdzić ich możliwość.
Opony całoroczne
Pasują one do wszystkich typów nawierzchni i warunków na drodze, wynikających z pogody. Musimy jednakże wiedzieć, iż nie są one tak dobre jak opony zimowe czy chociażby letnie. Musimy zatem zastanowić się nad zakupem tychże.
Montaż
Przystępując do montażu opon, nim zaczniemy, zastanówmy się czy realnie jesteśmy w stanie to zrobić, czy tez lepiej nie powinniśmy udać się do mechanika. Najlepiej pojechać do warsztatu wulkanizacyjnego lub udać się do kogoś.kto potrafi zrobić montaż opony. Z boku opony znajdziemy instrukcje od konstruktora.
Przy montażu opon poniższych porad :
- nowe opony montujemy przy tyle, chyba że są to opony zimowe, wtedy patrzymy na pęd auta,
- jeżeli zmieniamy tylko dwie opony, zakładamy je na tylną część pojazdu,
- opony asymetryczne to opony dopiero od krótkiego czasu produkowane i dostępne w naszym kraju przez oponiarskie koncerny, asymetryczność polega na nierównościach po stronach opon, zatem nie są one kierunkowe https://intercars.pl/szukaj/opony-zimowe-osobowe-2010102/.
Opony w typie asymetrycznym zakłada się na zewnątrz, zaś kierunkowe według kierunku rotacji opon. Znajdziemy z boku opony napis Outside, INSIDE, MOUNT THIS OUT SIDE.
Przestrzegamy zaleceń z boku kół i zwracamy uwagę na wymienione wszelkie parametry, takie jak indeksy prędkości, maksymalne obciążenie, udźwig oraz ładowność i ciśnienie powietrza w oponie. Oznaczenia opon zimowych są tym istotniejsze, że zimowe opony w odróżnieniu od opon letnich, mają jeszcze kilka ważnych rad. Na oponach zimowych przecież spoczywa większą odpowiedzialność. Chcąc zmienić opony na zimowe, najpierw zastanówmy się jakie opony zimowe wybrać, a więc jakie będą nam niezbędne do jazdy zimą.
Oznaczenia opon osobowych
Niektórzy nie wiedzą, że opony mają rozmiary, pokazane na boku koła. Oprócz tego mamy średnicę koła w calach oraz profil opony. Oznaczenia są ważne przy wymianie ogumienia, lecz musimy wiedzieć, że inne znaczki mają opony z rantem ochronnym, a inne np. opony runflat.
WP Moto na: