Qaqwqwrqw

Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej można kupić samochód?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej można kupić samochód?
(PAP/Jacek Bednarczyk)
Qaqwqwrqw

Może się wydawać, że ceny samochodów na całym świecie powinny być podobne. Jest jednak zupełnie inaczej i nawet w dwóch sąsiadujących krajach różnice są znaczące. Wynika to z wielu przyczyn, ale jedna jest najważniejsza - podatki.

Na cenę samochodu w danym kraju składa się kilka czynników: marża dystrybutora, wyposażenie podstawowe i właśnie podatki. Z tego powodu ten sam model może w jednym kraju kosztować nawet 6 razy więcej, niż w innym. Gdzie w takim razie jest najtaniej, a w jakich krajach ceny samochodów są najwyższe? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując ceny wersji podstawowych globalnych modeli, dostępnych na bardzo zróżnicowanych rynkach.

Tradycyjnie, najmniej za samochód zapłacimy w USA. Choć w przypadku Forda Fiesty - Stany Zjednoczone uplasowały się w połowie stawki - trzeba zaznaczyć, że tam (ale też w Meksyku i Australii) "wersja podstawowa" ma 5-drzwiowe nadwozie, mocny silnik 1.6 Ti-VCT i automatyczną skrzynię biegów. Taka odmiana z manualną przekładnią to u nas koszt 57 190 zł. Jeszcze większa różnica występuje w przypadku Focusa, który w USA za równowartość 60 778 zł oferuje 160-konny silnik 2.0. W Polsce za wersję 150-konną zapłacimy 74 450 zł.

Qaqwqwrqw
Podziel się

Niskie ceny w USA to zasługa mniejszego obciążenia podatkami, ale też tego, że amerykańskie wersje są produkowane niższym kosztem. Klienci z Europy są przyzwyczajeni do materiałów lepszej jakości, natomiast w samochodach z USA plastiki często są znacznie tańsze. Ostatnie raporty podają też, że pracownik w niemieckiej fabryce samochodów kosztuje dwa razy tyle co w amerykańskiej.

W kategorii popularnych samochodów niższymi cenami mogą cieszyć się też mieszkańcy mniej zamożnych krajów europejskich, takich jak Czechy, Bułgaria i Polska. Dlatego nie powinno dziwić, że wielu przygranicznych dealerów sprzedaje samochody niemieckim klientom.

W przypadku droższych samochodów, w tym klasy premium, sytuacja się jednak odwraca. Za naszą zachodnią granicą cena podstawowego Audi A4 to w przeliczeniu 118 395 zł, natomiast w Polsce za ten model zapłacimy przynajmniej 126 900 zł.

Qaqwqwrqw
Podziel się

Używany znaczy tańszy! Dowiedz się, jak kupić używany samochód, aby nie żałować!

Choć możemy narzekać na wysokie ceny, to na szczęście daleko nam do krajów, w których samochody są najdroższe. W Europie liderem wysokich cen jest Skandynawia. Im droższy samochód, tym różnice są większe. Wspomniane Audi A4 kosztuje w Finlandii równowartość 147 126 zł. Jeszcze drożej jest w Norwegii, gdzie nawet mała Fiesta jest ponad dwa razy droższa, niż w Polsce.

Z wysokich cen znany jest też Izrael, gdzie wysokie podatki podnoszą ceny samochodów nawet o kilkadziesiąt procent. Niełatwo mają też mieszkańcy krajów rozwijających się, takich jak Wietnam. W tym azjatyckim kraju większość mieszkańców porusza się na skuterach i motocyklach, a rynek samochodowy dopiero raczkuje. Mimo to wysokie ceny w salonach nie zachęcają do szybkiego rozwoju i nawet małe samochody są tam luksusem.

Qaqwqwrqw

Zagraniczne samochody są drogie również na rozwiniętych rynkach, takich jak Japonia, gdzie za Chevroleta Captivę z napędem na 4 koła trzeba zapłacić równowartość 153 836 zł (w Polsce 97 990 zł). Najdrożej mają jednak mieszkańcy małego Singapuru. Tam ceny samochodów są nawet 6 razy wyższe, niż w krajach najtańszych. Mimo to mieszkańcy tego azjatyckiego miasta-państwa znani są z zamiłowania do luksusowych samochodów, a wszystko dzięki temu, że Singapur zajmuje 3 miejsce na świecie pod względem PKB na mieszkańca.

sj/mw/mw

Używany znaczy tańszy! Dowiedz się, jak kupić używany samochód, aby nie żałować!

Polub WP Moto
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw