Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Elektryfikacja motocykli, czy ma to sens?

Mimo że na rynku motocykli dominują maszyny spalinowe to jednak coraz częściej mówi się o elektrycznych silnikach, także w kontekście dwóch kółek. Właściciele jednośladów spoglądają z niepokojem na trend związany z postępującą elektryfikacją. Czy jest się czego bać?

Share
Elektryfikacja motocykli, czy ma to sens? Elektryfikacja motocykli, czy ma to sens? Źródło: materiały partnera
du2pnfu

Elektryczne motocykle oczami pasjonatów

Można zauważyć, że osoby, które pasjonują się motocyklami przywiązują dużą wagę do każdego detalu, który czyni te pojazdy wyjątkowymi. Mowa tutaj o dźwięku silnika i emocjach związanych z szybkością i zwinnością motocykla. Nawet tak prozaiczna kwestia jak doniosły dźwięk wydechu oraz zapach spalin mogą mieć znaczenie. To ludzie dla których zmiana dwukołowca na jakikolwiek pojazd elektryczny odbiera sens czerpania przyjemności z jazdy. Będzie ich niezwykle trudno przekonać do nadchodzącej elektryfikacji.

Ciężka bateria

Jednym z największych problemów inżynierów pracujących nad elektrycznymi motocyklami jest kwestia związana z umiejscowieniem baterii. Ogniwa ważą całkiem sporo, więc kluczowe jest umieszczenie ich w takim miejscu, aby nie wpłynęły w znaczący sposób na prowadzenie motocykla. Nawet mała bateria, która tak naprawdę nie da dużego zasięgu, może ważyć na tyle dużo, że samo podniesienie motocykla z ziemi wymaga sporo siły. W przypadku pojazdów czterokołowych nie jest to dużym problemem, bo zdecydowanie łatwiej wyważyć moc i zasięg, nawet kosztem dużej wagi auta. Nawet w przypadku takiego samochodu jak polska Izera cena nie zmieni się w istotny sposób gdy dołożymy więcej baterii. Na taki komfort nie można sobie pozwolić w sytuacji motocykla, który powinien być po prostu mały i lekki.

Hałas motoru

Nie sposób nie zauważyć, że praktycznie każdy szybki motocykl jest wyraźnie słyszalny i łatwy do rozpoznania na drodze po samym jego dźwięku. Ten specyficzny hałas ciężko z czymkolwiek pomylić. Nawet kierowcy, którzy słuchają głośno radia są w stanie w porę zrozumieć, że narastający hałas silnika motoru świadczy o tym, że należy zachować szczególną ostrożność, bo za kilka chwil może zacząć nas wyprzedzać motocyklista. Wszelkie pojazdy elektryczne poruszają się praktycznie bez żadnego dźwięku, co przy małych prędkościach może nie ma dużego znaczenia, ale w przypadku osiągania większych szybkości staje się wręcz nieprzewidywalne dla innych kierujących.

du2pnfu

Zalety elektrycznych motocykli

Jedną z największych zalet elektrycznych jednośladów jest oczywiście sama ekologia oraz z powodu niewielkiej pojemności baterii, szybkość ich ładowania. Mogą rozpędzić się w zaledwie kilka sekund do setki, co czyni te pojazdy całkiem dobrą alternatywą dla motocykli spalinowych, szczególnie w perspektywie rozwoju dyscyplin sportowych z udziałem elektryków.

Artykuł sponsorowany
du2pnfu
du2pnfu
du2pnfu
Więcej tematów