WP

Drogi ekspresowe: wiesz o nich wszystko?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drogi ekspresowe: wiesz o nich wszystko?
(PAP/Adam Warżawa)
WP

W centrum zainteresowania kierowców i polityków jest głównie liczba autostrad i stan dróg krajowych. Zmotoryzowani nie powinni zapomnieć, że do swojej dyspozycji mają też drogi ekspresowe. Jak z nich korzystać, by nie narazić się stróżom prawa?

Numery dróg ekspresowych poprzedza duża litera "S". W Polsce istnieje obecnie 20 dróg tego rodzaju, które łącznie liczą ponad 1 200 km, zaś do użytku wchodzą cyklicznie kolejne odcinki. To, czym jest droga ekspresowa definiuje ustawa o drogach publicznych z 1985 r. Ekspresówki są przede wszystkim drogami o ograniczonej dostępności - poruszać się po nich nie mogą piesi, rowerzyści, motorowerzyści czy kierowcy pojazdów zaprzęgowych.

Drogi ekspresowe posiadają jedną lub dwie jezdnie oraz wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi je innymi drogami transportu lądowego i wodnego, jednak wyjątkowo dopuszcza się też jednopoziomowe skrzyżowania z drogami publicznymi. Co ważne, ekspresówki są wyposażone w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów oraz przesyłek.

WP
(fot. GDDKiA)
Podziel się

Na drodze ekspresowej przede wszystkim należy przestrzegać dozwolonych prawem prędkości. Na drogach dwujezdniowych limit dla aut osobowych to 120 km/h a na jednojezdniowych - 100 km/h. W przypadku poruszania się osobówki z przyczepą dozwolona prędkość spada do 80 km/h. Na drogach ekspresowych zabrania się cofać, zaś zawracanie dozwolone jest jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Dozwolone jest holowanie pojazdów.

Za złamanie zakazu cofania lub zawracania się grozi mandat w wysokości 300 zł. Taka sama kara czeka na kierowcę, który zatrzyma się lub zaparkuje pojazd w miejscu do tego nieprzeznaczonym. 250-złotowego mandatu może spodziewać się osoba, która wjedzie na drogę ekspresową pojazdem do niej nieprzystosowanym.

Na ekspresówkach dochodzi do wypadku, jednak w stosunku do pozostałych dróg jest ich niewiele. Z danych policji wynika, że na drogach ekspresowych doszło w 2012 r. do 0,4 proc. wszystkich wypadków. W liczbach bezwzględnych oznacza to 144 zdarzenia, w których zginęło 36 osób a 220 zostało rannych.

WP

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Nawigacje GPS w najniższych cenach w internecie. Sprawdź oferty!

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP