Alkomat - kontrola trzeźwości w zasięgu ręki
Dlaczego warto mieć alkomat?
W Polsce i na świecie ciągle słyszy się o wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Ofiarami są w nich najczęściej niewinni ludzie, którzy stanęli na drodze pijanego kierowcy. Częste kontrole policyjne podczas świątecznych okresów to niestety niewystarczający powód dla wielu kierowców, aby odmówić sobie symbolicznego kieliszka. Dlatego warto mieć przy sobie alkomat, aby zawsze mieć pewność, że możemy wsiąść za kierownicę.
Co grozi za jazdę po alkoholu?
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może być nie tylko niebezpieczne, ale również dotkliwe w skutkach. W zależności od tego, w jakim stanie jest nietrzeźwy kierowca w trakcie kontroli, może stracić prawo jazdy, otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu, ponieść dotkliwą karę finansową lub nawet pójść do więzienia. Posiadanie alkomatu w prosty sposób pozwala wyeliminować zagrożenie spowodowania wypadku oraz nieprzyjemności prawne.
Rodzaje alkomatów
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów alkomatów wykorzystujących do pomiarów różne technologie. Urządzenia różnią się w zakresie czułości i dokładności wyniku oraz ceny. Prezentujemy najpopularniejsze modele, które pomogą Ci przeprowadzić kontrolę trzeźwości, zanim podejmiesz decyzję o ty, aby usiąść za kółkiem.
Alkomat z sensorem elektrochemicznym
Urządzenia posiadają niezwykle czułe sensory zbudowane ze stopu platyny, dzięki czemu są trwałe oraz precyzyjne. Alkomat umożliwia częste wykonywanie pomiarów i wymaga przeprowadzenia kalibracji raz w roku
Alkomat z sensorem spektrometrycznym (podczerwień)
To stacjonarne urządzenie, które można znaleźć na posterunkach policji lub w szpitalach. Do wykonania pomiaru alkomat wykorzystuje spektrum podczerwienie, dając w efekcie pozytywny lub negatywny wynik.
Alkomat półprzewodnikowy
To najpopularniejszy i najtańszy model przeznaczony do domowego użytku. Wykonując badanie, pamiętaj, żeby odczekać kilka minut po jedzeniu i picu. Cena urządzenia ma zwykle wpływ na jego dokładność oraz wymaganą częstotliwość kalibracji.
Artykuł sponsorowany