Trwa ładowanie...

Zima to dobry czas na zakup opon letnich. Można zaoszczędzić nawet kilka tys. zł

Zima to dobry czas na zakup opon letnich. Można zaoszczędzić nawet kilka tys. złŹródło: Materiały prasowe
d27u4o4
d27u4o4

Zima wszystkim kierowcom kojarzy się z oponami zimowymi, ale w tym okresie warto pomyśleć o ogumieniu na cieplejsze miesiące. W sklepach internetowych jest spory wybór opon letnich, które na zakończenie sezonu są tańsze nawet o 60 procent. Z czego wynika ta różnica w cenie i jak skorzystać z wyprzedaży?

Ceny opon zmieniają się kilkakrotnie w ciągu roku. Aby zaoszczędzić na komplecie nawet kilka tysięcy złotych, warto wiedzieć, kiedy zakup opon będzie najbardziej opłacalny, czyli kiedy sprzedawcy najchętniej obniżają ceny. Dystrybutorzy opon przyjmują duże partie towaru od producentów na długo przed kolejnym sezonem i są oni gotowi sprzedać go po niższej cenie, żeby nieco przyspieszyć popyt. Oprócz tego, jeśli na zakończenie danego sezonu dystrybutorowi została partia opon, które się nie sprzedały, to często zostają one objęte promocyjną ceną, aby nie trzeba ich było magazynować.

Co trzeba wiedzieć

W przypadku przecenionych opon warto zwrócić uwagę na liczbę dostępnych sztuk i czas realizacji dostawy. O ile ten drugi element nie jest tak bardzo istotny, ponieważ długi okres oczekiwania oznacza maksymalnie kilkanaście dni, a w przypadku zakupu poza sezonem ten czas nie gra roli, to już dostępność ma ogromne znaczenie. Często zachwyceni okazyjną ceną nie zauważamy, że do kupienia jest tylko pojedyncza sztuka.

Data produkcji robi różnicę

Jeśli ceny konkretnych opon są obniżone o ponad połowę, warto zwrócić uwagę na datę ich produkcji. Taka informacja powinna być podana na stronie sklepu internetowego. Informację o tym, kiedy wyprodukowano daną oponę można też sprawdzić na samej oponie. Jest ona wydrukowana w formie czterech cyfr, gdzie pierwsze dwie oznaczają tydzień roku, a dwie kolejne rok produkcji opony (3515 to 35 tydzień roku 2015). Jest to bardzo istotne, ponieważ producenci zwykle dają gwarancję na pięć lat od daty wyprodukowania gumy. Dlatego jeśli pod koniec 2016 roku kupimy oponę z początku 2015, to w rzeczywistości pozostanie nam tylko niewiele ponad 3 lata gwarancji.

Zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych

Dla przykładu, kupując letnie opony zimą, najwięcej skorzystają właściciele większych felg. W przypadku opon 17-calowych z wyższej półki, różnica w cenie za jedną sztukę może wynosić nawet 550 zł (cena przed rabatem 950 zł/szt., a po rabacie około 400 zł), co w przypadku kompletu opon 205/45 R17 da ponad 2 tysiące złotych oszczędności.

d27u4o4

Właściciele samochodów, którzy do tej pory stosowali opony klasy ekonomicznej lub średniej, dokładając kilkadziesiąt złotych, mogą kupić produkt wyższej jakości. W cenie opon klasy średniej można kupić opony premium (najwyższa półka) z systemem Run Flat (umożliwiają jazdę bez powietrza w oponie) albo gumy wyposażone w rant chroniący felgę. Nieco mniejsze obniżki zaobserwowaliśmy przy popularniejszych rozmiarach. Opony 15- i 16-calowe są średnio tańsze o 30 procent. Ale to także daje około 200-300 zł oszczędności w przypadku zakupu kompletu.

Cena nie jest najważniejsza

Nie zawsze jednak najważniejsza jest cena. W każdym przypadku zakupu opon warto sprawdzić ich etykiety, które zawierają informacje o tym, czy opony są ekologiczne, jak zachowują się na mokrej nawierzchni i jaki generują hałas. Pierwsza i druga z tych informacji zostanie przedstawiana w postaci litery zawierającej się w skali od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" - najlepszy.

Jakub Tujaka, Wirtualna Polska

d27u4o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27u4o4
Więcej tematów