Trwa ładowanie...

System informacji drogowej ruszy w 2017 roku

System informacji drogowej ruszy w 2017 rokuŹródło: GDDKiA
d3pjkjz
d3pjkjz

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadzoruje powstawanie systemu, który ma zapewnić dostęp do informacji o ruchu. Dla kierowców oznacza to krótszy czas podróży i większe bezpieczeństwo.

Niebawem kierowcy otrzymają w Polsce istotną pomoc poprzez dostęp do bieżących informacji. Dzięki projektowi o nazwie Crocodile będzie można na czas dowiedzieć się o zablokowanej drodze, śliskiej jezdni, czekających nas trudnych warunkach pogodowych, znaleźć najbliższy parking lub Miejsce Obsługi Podróżnych, a nawet otrzymać ostrzeżenie przed pojazdem jadącym pod prąd.

- Uruchomienie tej usługi planowane jest na jesień 2017 roku - mówi Wirtualnej Polsce Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Dane z dróg zbierane będą w Krajowym Punkcie Dostępowym i stamtąd rozsyłane do zarządców dróg oraz dostawców informacji dla podróżnych. Kierowca będzie mógł dowiedzieć się o utrudnieniu bezpośrednio z nawigacji GPS, o ile jej dostawca zechce te informacje udostępniać. Dziś współpracuje z nami m.in. Yanosik. Informacje będą też wyświetlane na umieszczonych przy drogach tablicach o zmiennej treści. Na powstanie ich sieci trzeba będzie jednak poczekać - dodaje Krynicki.

Program Crocodile jest częścią większego projektu o nazwie Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. - Na jego realizację Polska otrzymała unijne dofinansowanie w kwocie 123 mln euro. To o 23 mln euro więcej niż wnioskowaliśmy. Ten projekt przewiduje objęcie nadzorem kamer i czujników pogodowych około 1100 km najważniejszych dróg. Będą to przede wszystkim autostrady A2 i A4 oraz część A1 czy droga S7. Dzięki temu zarządcy dróg będą mogli na bieżąco monitorować stan pogody, natężenie ruchu i szybko reagować na wypadki. Dlatego system ten ważny jest również dla służb ratowniczych, którym usprawni działanie – podsumowuje Jan Krynicki.

Jak podkreśla rzecznik GDDKiA, system budowany jest w ten sposób, by maksymalnie ułatwić korzystanie z danych podmiotom zainteresowanym ich otrzymywaniem. Dyrekcja, za sprawą odpowiedniego rozpisywania przetargów, chce otrzymać platformę, która nie będzie zmuszała odbiorców do korzystania z narzuconego przez wykonawcę zestawu urządzeń czy oprogramowania. Realizacja ma też zapewniać niezależność względem wykonawcy. Projekt ma zostać zakończony do końca grudnia 2020 roku.

W ramach programu Crocodile z Polską współpracują: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Węgry, Słowenia i Słowacja. Kierowcy będą więc mogli, na przykład za pomocą nawigacji, otrzymywać informacje również podczas podróży w innych krajach.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d3pjkjz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pjkjz
Więcej tematów